Топ Новости

Д фестивал по 11 пат во Дојран

Петок, 25 Јуни 2021

Организаторите потврдија - „Официјално: ова лето ќе има Д ФЕСТИВАЛ!“

Наместо вообичаената повеќедневна музичка забава во јули, оваа година фестивалската фешта е планирана за август. „Д Фестивал“ е повеќе дневен музички фестивал на отворено кој се одржува секоја година во Дојран од 2011 година па наваму. Традицијата не ја прекина ниту во пандемската 2020. Фестивалот се одржа под строги протоколи и мерки за влез.

Но, организаторите најавуваат „Конечно сме во можност да ставиме крај на неизвесноста и по релаксираните мерки и без полициски час можеме да го закажеме #ДФЕСТИВАЛ2021 со нов датум на 13 и 14 август во Дојран!“

И, додаваат: „Драги Д пријатели, неизвесноста со пандемиската состојба е секојдневен предизвик во цел свет поради кој нашите првично посакувани датуми за годинашното издание се нереални за продукција на настан како нашиот, но среќни сме дека конечно имаме услови да ја потврдиме новата Д-дружба! Веќе доволно бевме разделени, а плус тоа ова лето означуваме и цела деценија од нашата прва средба.
Сите детали ќе ги објавиме многу скоро и почнуваме веднаш. Бидејќи приоритет сте ни токму вие, посетителите на Д Фестивал“ - напишаа на социјалните мрежи од организациониот тим на летниот музички фестивал во Дојран.

Тие се заблагодаруваат за трпението во сета неизвесност и порачуваат: „Време е повторно заедно да создадеме цел еден поубав свет на Д ФЕСТИВАЛ 2021!“

Поддржувач на фестивалскиот настан е Општина Дојран.Last modified on Петок, 25 Јуни 2021 - 12:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.