Топ Новости

Грција ги отвора сите копнени граници, ќе работат нонстоп

Четврток, 01 Јули 2021

Кревање на граничните рампи - Грција ја прекинува ковид-затвореноста на земјата, и во екот на туристичката сезона ги отвара сите гранични премини со работо време нон-стоп.

Грција ги отвора сите копнени гранични премини со соседните земји, и тоа со работно време од 24 часа. Македонските граѓани ќе може да патуваат за Грција и преку граничните премини Меџитлија и Дојран.

Како што најавија грчката заменик-министерка за туризам Софија Захараки и шефицата на канцеларијата на грчкиот премиер во Солун, Марија Андониу, копнените гранични премини кои ќе работат се: Промахонас, Евзони, Ники, Дојран, Кастањес, Кипи, Орменио, Нимфеа, Кристалопиги и Какавија.

Според Андониу, Ексохи кон Бугарија, од утре ќе работи 24 часа, а Мавромати кон Албанија до 7 јули ќе функционира под актуелните правила, односно од 8 до 16 часот и дозволен влез на најмногу 250 лица.

Одлуката за работа на граничните премини ќе стапи во сила откако претходно ќе биде објавена во „Службен весник“ во Грција.Last modified on Четврток, 01 Јули 2021 - 13:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.