Топ Новости

Отворен ГП Дојран за патнички и товарен сообраќај

Петок, 02 Јули 2021

Граничниот премин Дојран - Дојрани меѓу Македонија и Грција од вчера, 01.07.2021 е отворен за сите видови сообраќај, како за товарниот, за транспорт на стоки, така и за патнички сообраќај.
Одлуката за отварање на сите гранични премини на Грција со соседните земји ја донесе грчката влада вчера (четврток, 1 јули), а стапи на сила по нејзиното објавување во Службен весник на Грција, поради што нејзината примена започна дури во текот на ноќните часови, два часа пред полноќ, поточно во 22:00 часот синоќа (четвртокот, 1 јули).

Дојранчани со задоволство ја пречекаа веста за отварање на Граничниот премин Дојран, бидејќи тоа за нив ќе значи враќање на транзитниот туризам низ оваа општина, и очекување на реализација на еднодневни, или дводневни аранжмани за сместување на транзитните гости во некои од дојранските сместувачки капацитети.

Активирањето на ГП Стар Дојран ќе придонесе кон растеретување на густата фреквенција на проток на возила и патници кое до сега (додека траеше пандемијата во Грција) се одвиваше само на ГП Богородица со преминот Евзони на грчка страна, со скратено работно време од 6 до 22 часот по локално, односно од 7 до 23 часот по македонско време предвиден за влез во Грција, а воспоставен со одлука на грчкките власти од тамошните гранични служби.

Со отварањето на Граничниот премин Стар Дојран за потребите на патниците обезбеден е и пункт за изведување брзи тестови за корона. Пунктот започна со работа синоќа од 22 часот и ќе функционира нон-стоп, со рабтно време од 24 часа.
Ваков пункт за брзи тестови за корона веќе една недела фукционира и на излез од Македонија на ГП Богородица кај Гевгелија.

Да потсетиме - за туристите кои сакаат да патуваат во Грција потребно е да поседуваат еден од следните докази за безбедност од корона:
- Негативен PCR тест на корона, не постар од 72 часа, (може и брз корона тест-негативен);
- Сертификат за прележан ковид-19, не постар од 9 месеци, или
- Доказ - Сертификат за примени вакцини против ковид-19, и тоа со поминати 14 дена од примената втора доза на вакцина (извршена ревакцинација).

Претходно, пред да тргнете на пат за Грција треба да се најавите на системот на Националната Агенција за туризам travel.gr кој треба да се пополни со лични податоци за лицата кои патуваат и да се очекува одговор од системот дека ви е одобрен влез во Грција.

Сите овие процедури се за да се избегне потребата од карантин за сомнителни патници, суспектни, или позитивни на ковид-19 и ова важи за земјите од Европската Унија каде процедурата е олеснета и со поседување на Ковид пасош за примени вакцини против корона вирусот.

 

Last modified on Петок, 02 Јули 2021 - 04:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.