Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

СВР Гевгелија поднесе 10 кривични пријави за гевгеличани и други сторители

Недела, 04 Јули 2021

Надворешната канцеларија за криминалистички работи при СВР-Гевгелија поднесе 10 кривични пријави против седум физички лица од Гевгелија, Негорци, Јосифово и Кочани и за  две правни лица од Гевгелија. 

Основот за кој се теретат осомничените е според Кривичниот Законик на РМ, член 206, поради „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Кривични пријави се поднесени на:

- Б.М. (54) од Гевгелија,се терети дека сторил две кривични дела - поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ и основи на сомнение за сторено кривично дело „незаконит риболов“;
- правно лице од Гевгелија,
- и за Т.Д. (34) од Гевгелија - управител на правно од Гевгелија,
- неименувано правно лице од Гевгелија,
- и Џ.М. (32) од Гевгелија – управител на неименуваното правно лице од Гевгелија,
- П.Д (59) од Гевгелија,
- Ѓ.Ф. (22) од с.Јосифово, валандовско. и
- Р.П .(56) од с.Негорци, гевгелиско,
- Ј.Ф. (47) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Првиот гевгеличанец на списокот на Кривичи Пријави, лицето Б.М. (54 г.) на 01.05.2021 година, во 00.20 часот, во атар на с.Николич и Нов Дојран, на места викани „Титови пионери“ и „Ачикот“, од страна на полициски службеници при извршена контрола над Б.М. било констатирано дека тој не се придржувал кон мерката за забрана за движење на населението, (тогаш на сила беше „Полицискиот час“). Притоа Б.М. бил забележан како поставува мрежа за ловење риба, односно средство кое не е дозволено за риболов во водите на Дојранско Езеро, во близина на местото каде бил затекнат.

За останатите шестмина кои заработија КП е констатирано од страна на полициски службеници при извршени контроли дека истите (горепријавените) во периодот од 27.03. до 03.06.2021 година, не ги почитувале мерките за спречување и ширење на ковид-19 и непочитување на забраната за движење на населението и јавниот превоз на територијата на државата. Казнените одредби се проследени и до правните лица на лицата затекнати во службени дејствија за време на „полицискиот час“ спротивно на мерките и здравствените прописи за време на епидемија. (Член 206 став 2 од КЗ).

Според Кривичниот законик на РМ во Главата за „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ е нотиран Член 206 во кое е содржана следната санкција за сторителот/те на кривичното дело:

„(1) Тој што за време на епидемија на некоја опасна заразна болест не постапи според прописите или наредбите со кои се определуваат мерки за нејзиното сузбивање или спречување, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.

(2) Ако делото од овој член го стори правно лице, ќе се казни со парична казна.“Last modified on Недела, 04 Јули 2021 - 18:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.