Топ Новости

Плескавици од модри патлиџани и печурки

Вторник, 06 Јули 2021

Сезонската понуда на медитерански плодови го прави изборот на семејната трпеза богат со вкусови и нови можности. Ви предлагаме да ги испробате модрите патлиџани како состојка за подготовка на вкусни вегетаријански плескавици.

Модрите патлиџани се многу добар извор на диетални влакна. Тие се идеални за регулирање на телесната тежина, бидејќи нè одржуваат сити подолго време!
Овој медитерански плод може да биде избор за подготовка на вашиот оброк со тоа што ќе ви одзеде време од само 45 минути.

Ова се потребните Состојкиза подготовка на медитеранските ќофтиња со модри патлиџани:

- 3 модри патлиџани
- 6 сецкани шампињони
- 3 рендани чешниња лук
- 2 лажици семе од сусам
- 4 лажици брашно
- 1 лажица мелено семе од лен
- 2 лажици сецкан копар
- 1 лажичка мајчина душица
- 1/2 лажиче ким
- сол
- пипер
- масло за пржење

Подготовка:
Измијте ги патлиџаните и излупете ги. Исецкајте ги и измешајте со печурките. Загрејте 2 лажички масло во тава и додадете модри патлиџани, печурки, лук, зачини и билки. Покријте и оставете да се динстат во своите сокови мешајќи повремено, околу 7 минути. Извадете го капакот и продолжете да готвите уште 5 минути.

Извадете ги состојките од тавата и префрлете ги во голема чинија. Додадете ги преостанатите состојки, измешајте добро и измешајте малку со лажица, а ако сакате хомогена смеса може да употребите и рачен миксер.

Обликувајте ги плескавиците со рацете и печете ги од 2 до 3 минути на секоја страна.

Можете да послужите со пире, со парче сирење, или павлака.

Добар апетит.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.