Топ Новости

Плескавици од модри патлиџани и печурки

Вторник, 06 Јули 2021

Сезонската понуда на медитерански плодови го прави изборот на семејната трпеза богат со вкусови и нови можности. Ви предлагаме да ги испробате модрите патлиџани како состојка за подготовка на вкусни вегетаријански плескавици.

Модрите патлиџани се многу добар извор на диетални влакна. Тие се идеални за регулирање на телесната тежина, бидејќи нè одржуваат сити подолго време!
Овој медитерански плод може да биде избор за подготовка на вашиот оброк со тоа што ќе ви одзеде време од само 45 минути.

Ова се потребните Состојкиза подготовка на медитеранските ќофтиња со модри патлиџани:

- 3 модри патлиџани
- 6 сецкани шампињони
- 3 рендани чешниња лук
- 2 лажици семе од сусам
- 4 лажици брашно
- 1 лажица мелено семе од лен
- 2 лажици сецкан копар
- 1 лажичка мајчина душица
- 1/2 лажиче ким
- сол
- пипер
- масло за пржење

Подготовка:
Измијте ги патлиџаните и излупете ги. Исецкајте ги и измешајте со печурките. Загрејте 2 лажички масло во тава и додадете модри патлиџани, печурки, лук, зачини и билки. Покријте и оставете да се динстат во своите сокови мешајќи повремено, околу 7 минути. Извадете го капакот и продолжете да готвите уште 5 минути.

Извадете ги состојките од тавата и префрлете ги во голема чинија. Додадете ги преостанатите состојки, измешајте добро и измешајте малку со лажица, а ако сакате хомогена смеса може да употребите и рачен миксер.

Обликувајте ги плескавиците со рацете и печете ги од 2 до 3 минути на секоја страна.

Можете да послужите со пире, со парче сирење, или павлака.

Добар апетит.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.