Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Д-р Софијанова од Гевгелија: Вирус или зачмаеност на имунолошкиот систем кај децата

Петок, 09 Јули 2021

Тим од лекари специјалисти од Универзитетската Детска Клиника од Скопје на чело со директорката д-р спец. педијатар Аспазија Софијанва претпладнево пристигна во Општа Болница Гевгелија каде ќе се испитува големиот број на пациенти деца со симптоми на горноресираторен проблем од кои некои завршиле со ниска сатурација и потреба од кислородна поддршка. За целта на посетата и испитувањата д-р Софијанова изјави:

- „ Ме радува што колегите од Гевгелија го пријавија овој случај. Тука сме со тим од Универзитетската Детска Клиника, лекари од различни специјалности. Овде сме да утврдиме што се случува, зошто имеме зголемен број на деца со горна респираторна симптоматологија. Доаѓаме со конкретна опрема од Клиниката за да земеме цел еден респираторен панел, за точно да утврдиме дали се работи за вирус, мутација на вирус, или нешто што во овој период знае да се јави, како солмонела или некој друг вирус од сосема трет сој. Тоа ќе го знаеме откако ќе направиме увид во клиничката слика на децата и се разбира дијагностиката која ја носиме со себе, и она што колегите веќе го направиле вчера“ - изјави денеска д-р Аспазија Софијанова, директор на Универзитетската Детска Клиника во Скопје.

За случајот на 50-на деца од Гевгелија на возраст од неколку месеци до 5 години кои се лекувале на детското одделение во Гевгелиската болница за кои не е утврден причинителот на горнореспираторните проблеми кај децата, од кои некои побарале и третман на детската Клиника во Козле, дали е ова ковид мутација, или делта сој кај децата, д-р Софијанова истакна: .

- „Ова е постковид период и може да е последица од тоа, но и зачмаеност на имунолошкиот систем кај децата. кои поради короната со месеци седеа дома, не се движеа, и како да замре целата работа во однос на промоција на имунолошкиот систем. Сега се здружија, се враќаат назад во градинките, нормално е овие горнореспираторни т.н. синспецијални вируси да се јавуваат и да го прават овој епидемиски момент на горнореспиратони синдром. Се соочуваме со нови ситуации, ова не е мал број на појава на симптоматологија кај децата, но затоа сме тука со целиот тим и со драгите колеги да видиме до кај се работите“.

За денеска д-р Аспазија Софијанова рече дека ќе направат прелиминарен увид на клиничката состојба кај децата кои се хоспитализирани во Детското одделение на Општа Болница Гевгелија, а потоа ќе направат дополнителни испитувања на Универзитетската Клиника за детски болести уште денеска, и до вечер ќе биде информирано и Министерството за здравство и јавноста за тоа што се случува реално со малите пациенти во Детското одделение од гевгелиската Болница

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.