Топ Новости

Д-р Софијанова од Гевгелија: Вирус или зачмаеност на имунолошкиот систем кај децата

Петок, 09 Јули 2021

Тим од лекари специјалисти од Универзитетската Детска Клиника од Скопје на чело со директорката д-р спец. педијатар Аспазија Софијанва претпладнево пристигна во Општа Болница Гевгелија каде ќе се испитува големиот број на пациенти деца со симптоми на горноресираторен проблем од кои некои завршиле со ниска сатурација и потреба од кислородна поддршка. За целта на посетата и испитувањата д-р Софијанова изјави:

- „ Ме радува што колегите од Гевгелија го пријавија овој случај. Тука сме со тим од Универзитетската Детска Клиника, лекари од различни специјалности. Овде сме да утврдиме што се случува, зошто имеме зголемен број на деца со горна респираторна симптоматологија. Доаѓаме со конкретна опрема од Клиниката за да земеме цел еден респираторен панел, за точно да утврдиме дали се работи за вирус, мутација на вирус, или нешто што во овој период знае да се јави, како солмонела или некој друг вирус од сосема трет сој. Тоа ќе го знаеме откако ќе направиме увид во клиничката слика на децата и се разбира дијагностиката која ја носиме со себе, и она што колегите веќе го направиле вчера“ - изјави денеска д-р Аспазија Софијанова, директор на Универзитетската Детска Клиника во Скопје.

За случајот на 50-на деца од Гевгелија на возраст од неколку месеци до 5 години кои се лекувале на детското одделение во Гевгелиската болница за кои не е утврден причинителот на горнореспираторните проблеми кај децата, од кои некои побарале и третман на детската Клиника во Козле, дали е ова ковид мутација, или делта сој кај децата, д-р Софијанова истакна: .

- „Ова е постковид период и може да е последица од тоа, но и зачмаеност на имунолошкиот систем кај децата. кои поради короната со месеци седеа дома, не се движеа, и како да замре целата работа во однос на промоција на имунолошкиот систем. Сега се здружија, се враќаат назад во градинките, нормално е овие горнореспираторни т.н. синспецијални вируси да се јавуваат и да го прават овој епидемиски момент на горнореспиратони синдром. Се соочуваме со нови ситуации, ова не е мал број на појава на симптоматологија кај децата, но затоа сме тука со целиот тим и со драгите колеги да видиме до кај се работите“.

За денеска д-р Аспазија Софијанова рече дека ќе направат прелиминарен увид на клиничката состојба кај децата кои се хоспитализирани во Детското одделение на Општа Болница Гевгелија, а потоа ќе направат дополнителни испитувања на Универзитетската Клиника за детски болести уште денеска, и до вечер ќе биде информирано и Министерството за здравство и јавноста за тоа што се случува реално со малите пациенти во Детското одделение од гевгелиската Болница

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.