Топ Новости

Вселенскиот турзам стана реалност - американскиот милијардер Бренсон е првиот приватен астронаут

Недела, 11 Јули 2021

Mилијардерот Ричард Бренсон ќе биде меѓу шестте патниците на пробниот лет во вселената што ќе го изврши неговата компанија „Вирџин галактик“ . Летот ќе се реализира во 15 часот по средноевропско време.

Компанијата изјави дека преносот во живо (на линкот https://www.virgingalactic.com/) ќе започне во 7 часот по локално време, што е во 15 часот по средноевропско време, пренесуваат американските медиуми.

Бренсон сака да го оцени искуството за идните клиенти, што се очекува од 2022 година. Околу 600 луѓе веќе купиле билети во опсег од 200 000 до 250 000 долари.

Покрај двајцата пилоти и Бренсон во авионот ќе бидат и Даме Мекеј и Мекл Масучи, главниот астронаут на компанијата Бет Мозес, водечкиот инженер за операции Колин Бенет и шефот на истражувањето Вирџин Галактик Сириша Бандла. Еве ги:

Двајца милијардери веќе биле во вселената, но со руска државна компанија, Унгаро-американецот Чарлс Шимони (2007) и Канаѓанецот Гај Лалиберте (2009), еден од основачите на Cirque du Soleil, помина неколку дена на меѓународниот простор Станица.

Експериментот на Бренсон треба да трае 90 минути и да изгледа вака:

Ракетата ќе полета од наменскиот комерцијален космодром „Спејс Порт Америка“, во американската сојузна држава Њу Мексико.Носачот-авион ќе полета од пистата и ќе го лансира леталото „VSH Unity“ на надморска височина од 15 километри, а двајца пилоти ќе ги запалат ракетните мотори што ќе го однесат леталото над 80 километри надморска височина, што САД ја сметаат за граница на вселената.

На највисоката точка, патниците ќе ги ослободат безбедносните ремени за да се вивнат во бестежинска состојба неколку минути

Тогаш бродот планира да се врати на пистата во основата од која замина.

На 20 јули уште еден милијардер Џеф Безос ќе го лансира своето летало во вселената. „Blue Origin“ ќе биде лансиран на годишнината од првото слетување на Месечината во 1969 година. Ракетата „Роки Шепард“ е именувана по Алан Шепард, првиот Американец во вселената..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.