Топ Новости

ВИДЕО: Солзите на Меси на Копа Америка

Недела, 11 Јули 2021

Лионел Меси очекувано еуфорично, но најпрво со солзи на измината наталожена тага, со очекувани солзи радосници, го прослави освојувањето на Копа Америка, успех со кој конечно стигна до трофеј и со аргентинската репрезентација и ја надополни својата успешна кариера.

Аргентина го победи Бразил со 1:0, а стрелец на единствениот гол беше Анхел Ди Марија. За „гаучосите“ ова е 15. титула на Копа Америка, но прва по цели 28 години.
Репрезентацијата на Аргентина конечно ја прекина лошата серија, постот без трофеј и тоа со триумф на овогодинешното издание на Копа Америка.

„Гаучосите“ во големото финале беа подобри од Бразил со 1-0 и со тоа дојдоа до првата титула во новиот век, односно од 1993 година кога се во прашање големите натпреварувања. Овој успех беше прв за Лионел Меси со националниот тим, славје до кое дојде по четири загубени финалиња (три во Копа Америка и едно на ЕП).

Многу му значаше ово на напаѓачот кој многу години е критикуван поради тоа што не успеава да направи голем резултат со Аргентина, но еве дојде и неговото време, му падна камен од срце и тоа можеше да се види веднаш по последниот судиски свиреж.

Лео падна на колена и почна да плаче, а неговите соиграчи веднаш дојдоа до него знаејќи колку ова му значи. Потоа капитенот заврши и во воздух како дел од прославата.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.