Топ Новости

Катастрофални поплави во Германија

Четврток, 15 Јули 2021

Силно невреме со обилни дождови ја зафати западна Германија. Во поплавите загинаа шест луѓе, шест куќи се урнаа, а околу 50 лица се водат како исчезнати.

Портпаролот на полицијата во Кобленц потврди дека шест лица го загубиле животот под засега неутврдени околности. Нивните тела биле пронајдени на различни места.

- „Пожарникарите и спасувачите се испратени на повеќе места. Сè уште немаме точна слика за ситуацијата бидејќи во тек се операции за спасување”, изјави портпаролот на полицијата.

Некои места се отсечени од светот поради надојдените води. Многу граѓани се искачија на покривите на своите куќи чекајќи спасувачките екипи да стигнат до нив со брод. Други 25 куќи се изложени на ризик од уривање во областа Шулд кај Аденау, пренесува „Билд“.
Двајца пожарникари загинаа, пренесува „Ројтерс“.
Железничкиот, патниот и речниот сообраќај се во прекин.

Денес се очекува обилен дожд во југозападна Германија, а дождот ќе паѓа до петок навечер, предупреди утринава германската метеоролошка служба.

Last modified on Четврток, 15 Јули 2021 - 19:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.