Топ Новости

Грција ставена на црвената корона листа

Сабота, 17 Јули 2021

Германија ја идентификуваше цела Грција како ризична земја што се однесува на епидемијата на коронавирус, објави Институтот „Роберт Кох“ (РКИ), што значи дека сите туристи од Грција, како и германските државјани кои се враќаат од таа земја, ќе мора да имаат негативен тест за да избегнат карантин. Ова значи дека Германија ја стави Грција на црвената листа.

Грција во еден ден регистрира по близу 3.000 новозаразени лица од корона. Само во четвртокот беа потврдени 2.794 лица заразени со коронавирусот.

Драстичниот скок на бројот на новозаболени лица во Грција ги принуди властите на таа земја да воведат нови мерки од денес со цел да се спречи понатамошното ширење на коронавирусот. Имено, Владата донесе мерка само вакцинираните лица и оние со негативен корона тест да можат да присуствуваат на јавни настани од затворен тип. За сите други тоа ќе биде неможно.

Исто така, Грција во понеделникот воведе обврска за задолжително вакцинирање на здравствените работници и негувателите во старските домови, откако во екот на туристичката сезона се зголеми бројот на новозаболени лица.

Ова се случува по потвдрата дека во Грција е присутен делта сојот на корона вирусот кој е карактеристичен со лесниот и брз пренос меѓу лицата, бесконтактво, дури и со разминување еден покрај друг.

Ова не' тангира и нас како гранична земја со Грција и секојдневниот транзит на патниици низ нашата земја кои се враќаат од Грција. Но, овде се и грчките посетители кои скромно се враќаат на старите навики за посета на југот од Македонија.

Претпазливо и со почитување на мерките за одржување дистанца е и понатаму важно во одржувањето на „нулта“ корона состојба во Гевгелија и секако, продолжување на процесот на масовна имунизација на населението за да го превенираме можниот нов корона бран, кој не по наша вина може да ни' го пренесат и транзитни гости низ земјата..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.