Топ Новости

Гевгелија со нов ковид случај

Сабота, 17 Јули 2021

Гевгелија денеска го евидентира првиот јулски случај на корона инфицирано лице, известуваат од Институтот за јавно здравје. Ова е 2.196-от случај на корона заболен во Општината од почетокот на епидемијата до сега.

Новоинфицираниот гевгеличанец е нотиран заедно со денешниот извештај на ИЈЗ за 19 новозаразени со ковид-19 во рамките на државата. Територијалниот распоред на новозаразените со ковид е следен: Осум новозаразени се од Скопје, Тетово 5, Куманово 2 и по еден случај во Гстивар, Кочани, Дебар и Гевгелија.

После две победи над коронавирусот во рамките на општина Гевгелија, во мај минатата година и јуни годинава, Гевгелија се одржа само 21 ден како општина без корона. Последниот оздравен од вкупно заболените во текот на пандемијата (2.195 лица) беше регистриран на 27 јуни годинава кога општина Гевгелија стана 15-та општина во државата без корона, со „нула“ случаи на ковид-19 меѓу своите граѓани.

Олабавувањето на мерките, летната раздвиженост, дружењето, патувањата на годишни одмори, посетите на роднини во текот на летото го донесоа и првиот случај на новоинфициран во Гевгелија.

Последните денови во државата се бележи благ тренд на преовладување на двоцифрен број на новозаразен, наспроти едноцифрениот број на оздравени од коронаинфицираните во земјата. Денешната состојба е 246 активни на ковид-19. Оваа бројка е во постојан благ пораст веќе десетина дена. Министерството за здравство регистрираше најмал број на активни случаи во државата на 7 јули годинава со тогашен статус од 141 активни на ковид-19 и од тогаш за десет денови бројката порасна за 105 лица, односно 75%.

Присуството на делта сојот во Македонија, за кој стручњаците велат дека е двоен мутант кој е многу позаразен од британскиот сој, бидејќи може да се пренесе и бесконтакт со заразено лице, (доволно е разминување на улица, или тротоар во близина со инфицирано лице), ја прави состојбата напната: дали ни' претстои нов четврти по ред корона бран кој ќе го предводи делта сојот што се појави во Индија и предизвика илијадници смртни случаи?

 

Last modified on Сабота, 17 Јули 2021 - 15:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.