Топ Новости

Драматична победа на Хамилтон на Формула 1

Недела, 18 Јули 2021

- „Не дозволив ништо да ми застане на патот“ изјави победникот на Формула 1, Луис Хамилтон после денеска освоената трка на Британскиот Гран при.

Луис Хамилтон по осми пат во кариерата победи на домашното гран-при во Формула 1, откако денеска ја преживеа стартната драма на Силверстоун и на крајот славеше пред домашната публика која беше навистина еуфорична на крајот.

Актуелниот светски првак беше казнет со десет секунди поради инцидентот кој го предизвика со Макс Ферстапен уште во првиот круг, сценарио кое на крајот беше одлучувачко за конечниот исход на трката.

Макс Ферстапен излета од патеката во ситуација кога доби допир во задното тркало, додека Хамилтон остана на патеката и на крајот стигна до победата и покрај казната од 10 секунди која мораше да ја одработи во боксот.

Британецот доби многу критики за валканото возење на домашната трка, но тој по победата истакна дека Ферстапен не му оставил доволно простор на свиокот на кој настана инцидентот.

– Секогаш се обидувам да бидам умрен во секој напад кој го имам на патеката, особено кога станува збор за Макс кој е многу агресивен возач. Денеска бев крај него и тој не ми остави доволно простор на патеката и затоа дојде до судир.

– Нема да кажам дали се согласувам со казната која ја добив или не, но тоа беше дополнителен мотив да продолжам да работам денеска. Не дозволив ништо да ми застане на патот и затоа победивме. Навистина сум пресреќен, ова беше физички тешка трка. Посебно сум горд што победив дома, ова е најдобрата публика во Формула 1, никаде нема ваква толпа навивачи, – изјави Хамилтон.

Last modified on Недела, 18 Јули 2021 - 21:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.