Топ Новости

Торнадо кај Живојно, битолско

Понеделник, 19 Јули 2021

Нестабилното време за викендот кое го најавуваше УХМР пристигна во западниот дел од државата. Во Охрид грмотевици во езерото ги преплаши луѓето, а Пелагонија вчера попладне беше зафатена од невреме проследено со дожд, ветер и електрични празнења со несекојдневна појава на торнадо, несвојствено за континенталниот дел како што е Македонија.

Метеорологот Славчо Поповски на својот фејсбук профил објави видео од торнадо кое се формирало над нивите во селото Живојно, Битола. Како што вели тој, поради големата нестабилност во атмосферата, дојде до формирање на торнадо во Живојно, Битолско.

УХМР во текот на денот предупреди на нестабилно време, со можен пороен дожд и порача да се избегнува или да се биде многу внимателен при движење покрај потоци и суводоли, бидејќи е можно нивно излевање.

Веќе два дена Македонија е под влијание на влажна воздушна маса, а иако на оделни места имаше пороен дожд, засега не е забележано поголемо невреме со штети.

Гевгелија им одолева на прогнозите. Освен облачноста која ќе ја има до 10 часот, денеска не очекува сончев ден со температура до 33-от степен над нулата.

Last modified on Понеделник, 19 Јули 2021 - 05:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.