Топ Новости

ВИДЕО: Циклонската бура стаса до Украина

Понеделник, 19 Јули 2021

Циклонот кој предизвика поплави во Германија, Белгија, синоќа стаса до Украина. Силни врнежи од дожд и оркански ветер го погодија главниот град Киев каде се поплавени улици и повеќе станици од метрото, а сообраќајот е закочен поради надојдената вода.
Ветрот со брзина од 24 м/сек направи свој дел од штетата која е евидентна после циклонската активност во Украина.
Операторот на киевското метро вели дека се затворени две станици заради надојдената вода, а повеќе тунели се поплавени.

Во невремето и поплавите кои погодија голем дел од Европа досега однесе 189 жртви, а стотина луѓе се исчезнати. Неколку десетици илјади граѓани беа принудени да ги напуштат своите домови, а многумина се' уште немат пристап до струја и вода.

Како се снаоѓаат киевските граѓани после невремето од досетливото видео во прилог.

Last modified on Понеделник, 19 Јули 2021 - 16:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.