Топ Новости

Елена Брзилова- Првенец на СОУ „Ј. Јосифовски“- Гевгелија

Понеделник, 19 Јули 2021

Гимназијалката и положена матурантка Елена Брзилова од Гевгелија, официјално стана првенец на својата генерација 2020/21 од Средното општинско училиште „Јосиф Јосифовски“- Гевгелија.

Согласно правилникот и критериумите, донесена е едногласна одлука на Наставничкиот совет при СОУ „Јосиф Јосифовски“ Брзилова да ја понесе оваа титула. Признанието на Елена Брзилова и симболична награда ќе и бидат доделени на свечена манифестација во организација на училиштето.

Во текот на средното образование, Елена Брзилова имала одличен континуиран успех, примерно поведение, вложен труд, се залагала за училиштето и локалната средина, постигнат успех во слободните ученички активности, учество на натпревари и освоени награди и пофалници.

- „Чувството на самоувереност е неизмерно кога нашиот труд е признат и ценет. Ова е еден најдраг успех од моите досегашни достигнувања. Сакам искрено да се заблагодарам на сите професори кои верно ме мотивираа, поддржуваа и се радуваа заедно со мене за секој постигнат успех во текот на образоваанието. Ми беше чест да учам од Вас“ искажа зборови на благодарност и самоувереност најновата првенка од СОУ, Елена.

Таа изнесе и своја заклучна констатација дека : „Секој труд раѓа свој плод. Не можеме да изгубиме ништо, туку само може да добиеме нешто повеќе“ споделувајќи ја со своите сокласници и новите генерации ученици кои доаѓат во ова средношколско училиште. Својот поход кон знаењето и стручното усоврешување Елена открива дека ќе го продолжи на Архитектонскиот факултет во Скопје.

Првенката на средношколското општинско училиште ќе добие награда од Општината во вредност од 10.000 денари. Таа е шестиот првенец на генерацијата ученици од 2020/21 во Гевгелија заедно со првенците полуматуранти:
Јована Ѓореска од ООУ „Крсте Мисирков“- Гевгелија,
- Ивана Грујиќ од ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија,
- Живко Узунов од ООУ „Ристо Шуклев“- Негорци,
- Зорица Геровска од ООУ „Климент Охридски“- Миравци,
- Радмила Зашева, ученичка во класата по флејта во ООМУ „Васо Карајанов“- Гевгелија.

Со награден фонд од 35.000 денри Општина Гевгелија ги вреднуваше признанијата на овие наши умни деца. Награда од 5.000 денари следуваше за секој и од полуматурантите

Успешен старт на новoто образовно скалило за овие вредни првенци од нашата Гевгелија..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.