Топ Новости

Стартуваше „КМФ турнирот 2021“ во Миравци

Вторник, 20 Јули 2021

Синоќа, (понеделник, 19 јули), на терените во Миравци се вклучија рефлекторите за почеток на вториот турнир во мал фудбал „КМФ Миравци“ - 2021. После свеченото отварање во 22 часот први на теренот истрчаа екипи од Миравци (2), од Јосифово,  и Гевгелија.
Резултати од првата натпреварувачка вечер на „КМФ Миравци“ 2021 се:
„Бачило“ Миравци - Кафе бар „Проект“ Јосифово 1:4
Кафе „Париз“ Миравци - Фризeрски салон „Кинг“ Гевгелија 0:11

Во саботата беше извршено ждребувањето на екипите за турнирот во мал фудбал „КМФ Миравци“ - 2021, за кое учество пријавија 24 екипи во сениорски ранг. Организаторот остави дополнителни 24 часа за финализирање на пријавите за јуниорските екипи во мал фудбал кои ќе бидат дел од натпреварувачката програма на турнирот. Досега се пријавени 12 јуниорски екипи. Организаторот ги смета за валидни пријавите за јуниорски екипни состави .доставени од возрасно лице, претставник (спонзор на екипата). „Секое пријавување од малолетни лица ќе го важиме за нелегитимно“, велат надлежните на турнирот.

За категоријата  „јунинри“ предвидени се екипи од генерациите: 2005-2006; генерација 2007-2008, генерација 2009-2010. Најмладите учесници на фудбалска екипа се на возраст од  2011 -2012, за што од КМФ турнирот очекуваат уште пријава за еден таков генерациски тим за да може да се реализира фудбалски натпревар. од оваа возраст на најмлади фудбалери.

Неколкудневната фудбалска треска во Миравци ќе заврши со прогласување на победниците за кое веќе е обезбеден награден фонд од 210.000 денари, а ќе бидат доделени 100.000 денари за Прво место, 60.000 денари за освоено Второ место, 40.000 денари за Трето место и 10.000 денари за Четврто место.

- „По една година пауза од пандемијата, теренот на кој израснаа многу деца повторно ги вклучува рефлекторите. Она што нам ни е од особено значање е да го вратиме животот на игралиштето, а останатото ќе си дојде самото по себе“ изјавуваат организатрите на турнирот горди на фактот што од фудбалските терени на Миравци и од локалниот турнир „ТИХО“, па и овој турнир се калеше и нашиот репрезентативец во националниот фудбалски дрес Тихомир Костадинов.

 

Last modified on Среда, 21 Јули 2021 - 04:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.