Топ Новости

Стартуваше „КМФ турнирот 2021“ во Миравци

Вторник, 20 Јули 2021

Синоќа, (понеделник, 19 јули), на терените во Миравци се вклучија рефлекторите за почеток на вториот турнир во мал фудбал „КМФ Миравци“ - 2021. После свеченото отварање во 22 часот први на теренот истрчаа екипи од Миравци (2), од Јосифово,  и Гевгелија.
Резултати од првата натпреварувачка вечер на „КМФ Миравци“ 2021 се:
„Бачило“ Миравци - Кафе бар „Проект“ Јосифово 1:4
Кафе „Париз“ Миравци - Фризeрски салон „Кинг“ Гевгелија 0:11

Во саботата беше извршено ждребувањето на екипите за турнирот во мал фудбал „КМФ Миравци“ - 2021, за кое учество пријавија 24 екипи во сениорски ранг. Организаторот остави дополнителни 24 часа за финализирање на пријавите за јуниорските екипи во мал фудбал кои ќе бидат дел од натпреварувачката програма на турнирот. Досега се пријавени 12 јуниорски екипи. Организаторот ги смета за валидни пријавите за јуниорски екипни состави .доставени од возрасно лице, претставник (спонзор на екипата). „Секое пријавување од малолетни лица ќе го важиме за нелегитимно“, велат надлежните на турнирот.

За категоријата  „јунинри“ предвидени се екипи од генерациите: 2005-2006; генерација 2007-2008, генерација 2009-2010. Најмладите учесници на фудбалска екипа се на возраст од  2011 -2012, за што од КМФ турнирот очекуваат уште пријава за еден таков генерациски тим за да може да се реализира фудбалски натпревар. од оваа возраст на најмлади фудбалери.

Неколкудневната фудбалска треска во Миравци ќе заврши со прогласување на победниците за кое веќе е обезбеден награден фонд од 210.000 денари, а ќе бидат доделени 100.000 денари за Прво место, 60.000 денари за освоено Второ место, 40.000 денари за Трето место и 10.000 денари за Четврто место.

- „По една година пауза од пандемијата, теренот на кој израснаа многу деца повторно ги вклучува рефлекторите. Она што нам ни е од особено значање е да го вратиме животот на игралиштето, а останатото ќе си дојде самото по себе“ изјавуваат организатрите на турнирот горди на фактот што од фудбалските терени на Миравци и од локалниот турнир „ТИХО“, па и овој турнир се калеше и нашиот репрезентативец во националниот фудбалски дрес Тихомир Костадинов.

 

Last modified on Среда, 21 Јули 2021 - 04:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.