Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Недела, 25 Јули 2021

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле невообичаената сезона каде водата носи се' пред себе.
Вчера Белгија повторно се најде на удар на поплави, откако наврна големо количество дожд проследено со силни грмежи.

Како што јавува Асошиејтед прес, погодени се провинциите Намур и Валон Бурбан југоисточно од Брисел, кои веќе беа на удар на разорни поплави минатата недела. Надојдената вода во Белгија однесе вкупно 37 животи, додека бројот на исчезнатите е сè уште непознат.

Се очекува дожд во Белгија да паѓа во следните неколку дена, и кризниот центар го предупреди населението на можноста од нови поплави.

Страшни глетки се гледаат на снимките од провинцијата Динан, каде големо количество вода носи автомобили.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.