Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Недела, 25 Јули 2021

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа каде и самиот бил на разладување со семејството, лицето Сашко Николов кој е инаку актуелен градоначалник на Штип, а по професија лекар, доктор, спасил жена давеник која пропаднала во вода. Откако ја извадил од водата Сашко Николов на брегот започнал брза реанимација и ја спасил жената од давење.
Била повикана брза помош по шо жената била однесена во Штипската Болница.
Присутните на плажата од благодарност за спасувачкиот чин и што целиот настан завршил среќно по жената почнале да ракоплескаат, на што Николов им порачал дека: „не треба да ракоплескаат туку да дадат поддршка за фамилијата на жената.“

Ова е доказ дека хипократовата заклетва лекарите си ја носат во себе, без разлика каде ќе се најдат, во каква ситуација, или на која било функција во животот.
Еве го интегралниот пост кој се жири на социјалните мрежи.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.