Топ Новости

Мандра Фестивал во Дојран

Вторник, 27 Јули 2021

Нова фестивалска атракција, петта по ред годинава која ќе се одржи за време на летната туристичка сезона во Дојран.

Мандра Фестивал, за првпат под покровителство на Опшштина Дојран, а со богата уметничка програма за време на претстојниот празник, големиот македонски историски ден - Илинден.

На паркингот „Гранит“ организаторите „Nova X Idea“ подготвуваат дводневна фестивалска фешта од 31.07. до 01.08.2021 год., со бројни познати музички изведувачи од поранешните YU простори и од македонската забавна сцена. Тоа се: Петар Грашо, Пајак, Адил, Жељко Самарџиќ, Луна и Тракер, Раста, „Блу Бенд“. Почетокот на концертните настапи е закажан во 21:00 часот. Водител на дводневното фестивалско шоу ќе биде Миро Кацаров.

Предвидена е програма и за најмладите „Маша и Медо летуваат во Дојран“, a на репертоарот е во недела 01.08.2021 во 10 часот.

Влезници во продажбата преку мрежата на kupikarta.com, Југотон, Розе Веро 2, Сендвичара „Џина“ Дојран и Туристички Инфо Центар Дојран.
Цена на влезница за една вечер 300 денари, блок влезница за две фестивалски вечери 500 денари.

Туристичките оператори веќе нудат дводневни тури за Дојран со посета на Фестивалот.

Видео покани од Жељко, Раста и Пајак - Ве чекаат на забава на 31 јули и 1 август.

Last modified on Вторник, 27 Јули 2021 - 04:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.