Топ Новости

Гевгелија домаќин на UEFA Футсал Лига на шампиони

Петок, 30 Јули 2021

Гевгелија ќе биде градот-домакин на прелиминарната рунда во футсал ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ, каде македонскиот претставник „КМФ ПРОЕКТ“ од Јосифово ќе ги пречека своите противници од Израел, Малта и Велс.
Натпреварите од групата “А” ќе се одиграат на 21, 22 и 24-ти Август во спортската сала 26-ти Април (до „Солун 53“) во Гевгелија.
Љубителите на футсалот и спортот воопшто од регионот ќе можат да бидат дел од овој несекојдневен настан од најеминентното футсал натпреварување. Ссогласно моменталните протоколи за присуство на публика на спортски натпревари во затворен простор (сали) дозволено е присуство на 30% од капацитетот на гледалиштето. Тоа значи дека во Гевгелија натпреварите ќе можат да ги следат од трибините најмногу до 500 гледачи на натпревар.

Организаорот и турнирот „КМФ ПРОЕКТ“ од Јосифово кој е првак во футсал за Македонија ги поканува домашните љубители на фудбалот да ги проследат натпреварите од турнирот и да дадат поддршка на македонските претставници во „ ФУТСАЛ ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ“.
Во македонскиот футсал тим се и познати фудблски имиња од нашата земја:
- Драган Петровиќ Брус, поранешен фудбалер на Скопје 2011, Железарец,Велес, Феникс и Приштина,а во редовите на „КМФ ПРОЕКТ“ доаѓа од Футсал тимот на Шкупи;
- Александар Глигоров - Егеец, поранешниот фудбалер на КМФ Железарец,КМФ Велес и КМФ Шкупи,

Инфо за продажба на влезници за натпреварите ќе следува наскоро.
- „Се гледаме во Гевгелија на европски футсал затоа што СИТЕ СТЕ ШАМПИОНИ!“, порачуваат организаторите..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.