Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Гевгелија домаќин на UEFA Футсал Лига на шампиони

Петок, 30 Јули 2021

Гевгелија ќе биде градот-домакин на прелиминарната рунда во футсал ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ, каде македонскиот претставник „КМФ ПРОЕКТ“ од Јосифово ќе ги пречека своите противници од Израел, Малта и Велс.
Натпреварите од групата “А” ќе се одиграат на 21, 22 и 24-ти Август во спортската сала 26-ти Април (до „Солун 53“) во Гевгелија.
Љубителите на футсалот и спортот воопшто од регионот ќе можат да бидат дел од овој несекојдневен настан од најеминентното футсал натпреварување. Ссогласно моменталните протоколи за присуство на публика на спортски натпревари во затворен простор (сали) дозволено е присуство на 30% од капацитетот на гледалиштето. Тоа значи дека во Гевгелија натпреварите ќе можат да ги следат од трибините најмногу до 500 гледачи на натпревар.

Организаорот и турнирот „КМФ ПРОЕКТ“ од Јосифово кој е првак во футсал за Македонија ги поканува домашните љубители на фудбалот да ги проследат натпреварите од турнирот и да дадат поддршка на македонските претставници во „ ФУТСАЛ ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ“.
Во македонскиот футсал тим се и познати фудблски имиња од нашата земја:
- Драган Петровиќ Брус, поранешен фудбалер на Скопје 2011, Железарец,Велес, Феникс и Приштина,а во редовите на „КМФ ПРОЕКТ“ доаѓа од Футсал тимот на Шкупи;
- Александар Глигоров - Егеец, поранешниот фудбалер на КМФ Железарец,КМФ Велес и КМФ Шкупи,

Инфо за продажба на влезници за натпреварите ќе следува наскоро.
- „Се гледаме во Гевгелија на европски футсал затоа што СИТЕ СТЕ ШАМПИОНИ!“, порачуваат организаторите..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.