Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Ѓоковиќ остана без олимписки медал

Сабота, 31 Јули 2021

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ загуби во полуфиналето од Германецот Александар Зверев, иако го освои првиот сет, а имаше брејк предност во вториот сет. Денеска во драматичен меч за бронза беше поразен од Шпанецот Пабло Карен-Буста со 6: 4, 6: 7, 6: 3.

Ѓоковиќ ја пропушти шансата да направи брејк на отворањето на третиот сет и тоа многу го налути.

Новак ги загуби нервите откако остана без поени. Рекетот што заврши на трибините беше оштетен.

Ретко е да се види Ѓоковиќ толку изнервиран и можеше да се очекува дека не е функционален за мечот да го заврши во своја полза и да се избори за медал во Токио.
Откако еден рекет фрли кон трибините, следниот рекет заврши скршен на мрежата и се чини дека Ѓоковиќ е премногу нервозен за да дојде до победа за бронзен олимписки медал.

Да потсетиме, најдобриот тенисер и светски рекет број 1 тргна од Србија кон Токио за да се обиде да се доближи до Златниот слем, освојувајќи ги сите четири Гренд слем и игри во истата година. Претходно оваа година, тој победи на Австралија опен, Ролан Гарос и Вимблдон, а по Токио, ќе настапи на УС Опен.

Буста направи изненадување со освојувањето на бронзениот медал, а веднаш откако го зема последниот поен почна да плаче, а продолжи откако се поздрави со Ѓоковиќ на својата клупа.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.