Сите униформи заедно сплотени !

Среда, 04 Август 2021

По пеколните слики од вчерашниот пожар во близина на ГП „Богородица“ кога гореше боровата шума зад хотел-казино „Фламинго“, а беше во опасност од опожарување и бензинската пумпа „Шимов“ реакциите на граѓаните од панични, до молбени, но и голем дел критизерски настроени предизвикаа реакции на социјалните мрежи.

Ние го одвојуваме фејсбук постот на гевгеличанецот Ризо Јованов коj Ви го пренесуваме интегрално:

„Значи едноставно неможум да измолчум и крај.

Цел ден вчера и вадин ва слушум како сите сте експерти и како требало пожарите да се менаџираат, на хеликоптерите, авионите и нормално застарените возила за гасење од кои беше потребна секоја капка вода.

НО ОТИ НИКОЈ , АМА НИКОЈ не се обиде да напише нешто за тие луѓе кои се наоѓале таму во тие моменти на хоророт, како им било срцето, кај им летал мозокот ?????

Како сите вработени во сите институции помагале во гасење на пожарот не мислејки дали ќе се повредат или загушат туку човечноста била појака од нив, нив заборавивте секаде да ги спомнете .

Тоа не беше ПОЖАР, тоа беше здив испуштен од ѓаволот мислиш со една единствена мисија да исчисти се' пред себе.

Јас само би клекнал на колена пред луѓето, пожарникарите, вработените мои пријатели и сите кои храбро отидоа да помагаат и би им кажал едно големо БРАВО и дека Господ ќе ги награди за ова херојство.

Браво за тоа што некои со полна ПП опрема гасеа , но некои гасеа и како за на корзо, некои со кофи, сите гасеа и не размислуваа за последици.

Браво за пожарникарите на ПЕ Гевгелија , Армијата , вработените на хотел „ФЛАМИНГО“, „Шимов“, МВР, Макпетрол, хотел „ПРИНЦЕС“ , жителите на с.Богородица и сите други, ако несакајки сум ги заборавил.

Тие треба да ви бидат тема и пример, а не старите камиони кај шо имаше и нови, но тоа друга тема.
!!!! ПОЛИТИКА НА ВОА ПОСТ НЕ !!!!“ - напиша Јованов на својот Фејсбук профил.

Автор: Ризо Јованов

Last modified on Среда, 04 Август 2021 - 19:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.