Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Д-р Крџев: Вакцинирани 9.605 граѓани во Општа Болница Гевгелија

Петок, 13 Август 2021

Расте интересот за вакцинација на граѓаните од Гевгелија и регионот.
- „Бројот на граѓани кои примиле една доза вакцина против ковид-19 се искачи на 9.605 граѓани. Со две примени дози вакцина против ковид-19 има вкупно 5.243 граѓани кои ги користеле услугите на вакциналниот пункт во Општа Болница Гевгелија“ изјави за GevgelijaNet директорот на гевгелиската Болница, д-р Митко Крџев.

Само во последните три дена од неделата интересот за вакцинација во Општа Болница Гевгелија се покачи за 20-30%. Дневниот прилив на лица за вакцинирање во двата вакцинални пункта во Гевгелија изнесува 180 до 200 граѓани. Ова значи дека тимот составен од доктор, медицински сестри и доброволци од Црвениот крст опслужувал по еден граѓанин на секои две минути, без пауза, што и индикатор за посветената и пожртвувана работа на тимот за вакцинирање при гевгелиската Болница.

Заедно со првично изведената вакцинација на граѓаните вработени во клучните структури во државата (здравствени работници, МВР, наставен кадар, негувателски и воспитувачки во детските градинки, транспортни превозници, возачи во јавен превоз, вработени на патарини, цариници), како и граѓаните кои ги користеа услугите на масовните вакцинални пунктови во регионот (Кавадарци, Струмица), бројот на вакцинирани граѓани од Гевгелија и регионот е над 14.000 лица. Ова ја сврстува Гевгелија на прво место по опфат на имунизација на населението во општински рамки.

Пред три дена во државата се премина бројот од еден милион вакцинирани граѓани и заклучно со денеска тој број изнесува 1.033.584 лица.

Инаку, мотив повеќе за растечкиот интерес на граѓаните за вакцинација е заштитата од зараза од коронавирус. Делта сојот почнува да се шири во државата и само за една недела починати се 25 лица, сите пациенти биле невакцинирани, известуваат од Министерствотот за здравство.
Друг мотив за зголемениот интерес за вакцинација е најновата мерка предложена од Комисијата за заштита од заразни болести при Министерството за здравство и Владата која ја донесе одлуката која почнува со примена од понеделник, 16 август. Со одлуката се воведува поседување на задолжителна потврда за извршена имунизација против ковид, најмалку примена прва доза вакцина за влез во затворени објекти, организирани настани во затворени објекти каде има најмалку 30 лица.

Министерството за здравство им наложи на Здравните домови во државата утре, сабота да бидат отворени пунктовите за вакцинација. Тоа значи дека и вакциналниот пункт при Општа Болница Гевгелија ќе работи и во сабота, во термин од 08:00 до 14:00 часот за заинтересираните граѓани за вакцинација. Не е потребно закажување.Last modified on Вторник, 17 Август 2021 - 04:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.