Топ Новости

Богданци единствена општина без корона во државата

Среда, 18 Август 2021

Во налетот на новозаразени од корона, каде присуството на вирусот е регистриран во 34 општини за кои води евиденција ИЈЗ, деновиве успешно на корона инфекцијата одолеваат граѓаните од општина Богданци.
Заклучно со денешниот ден кога во државата има регистрирано рекорден број 1.081 новозаразени од ковид-19 единствено во Богданци од сите општини во држава, во налетот од четвртиот корона бран нема регистрирано нови случаи на корона, туку стои статусот „0“ - (нула) активни.

Богднци спаѓа во регионот на надлежност на ЦЈЗ-Гевгелија и за жал во овој регион веќе има детектирано 5 активни случаи, 4 во Гевгелија, 1 во Дојран.

Богданци досега во текот на епидемијата имаше регистрирано 494 случаи на инфицирани од корона, од нив 12 ималe смртен исход како резултат на компликации настанати од вирусот, а 482 оздравеле.

Oпштина Богданци ја победи короната на 6 јуни годинава со евидентирање на последните двајца тогаш активни на ковид-19 во графата на оздравени. Тоа значи дека 75 денови до сега општина Богданци е бастионот без корона во државата..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.