Јас да си прашам

Четврток, 19 Август 2021

Професорот на медицински факултет и токсиколог на државната Клиника, д-р Нико Беќаровски зачуден од протестите на антиваксерите кои бараат „Стоп за присилна вакцинација“ во моментот кога во државата вакцинацијата е доброволна, бесплатна, се обраќа до правните експерти со прашање за протестната оправданост:

„Ги замолувам сите правници, адвокати, судии и останати правни експерти кои учествуваа на неделниот протестен собир, да ми одговорат на неколку прашања, кои упорно ме мачат овие два дена.
Колку што разбрав целта на протестот Ви била - „Стоп за ПРИСИЛНА ВАКЦИНАЦИЈА. ВАКЦИНАТА треба да е доброволна“

1. Дали во МК има закон за задолжителна вакцинација од Ковид-19???
2. Дали во МК има предлог или во подготовка таков закон???
3. Дали има 1 (ЕДЕН) граѓанин на МК кој бил принуден да се вакцинира????
4. Дали постои категорија ЈАВЕН ИНТЕРЕС и дали во вистински демократии како Скандинавија, Канада, Австралија личниот интерес може да е над јавниот.
5. Дали вакцинацијата во Македонија во моментов не е доброволна???
6. Дали за јавно изречена клевета, во нормални демократии не би следел судски процес, или во најмала рака јавно извинување, дадено преку сите медиуми???
Однапред благодарен на одговорите, бидејќи најголем дел од нас „убијците“ немаме суета и за работи кои не ги знаеме и не се од наш домен, се консултираме со ЕКСПЕРТИ.

П.С. ги замолувам и медиумите да ги прашаат правните експерти“ - напиша проф. д-р Беќаровски на својот фејсбук профил.

Еве и ние како медиум го споделуваме прашањето до правните експерти.


Фото: Принскрин од Фејсбук групите кои повикуваат на протест против присилна вакцинација

 

 

Last modified on Четврток, 19 Август 2021 - 15:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.