Топ Новости

Корона скок: ЦЈЗ Гевгелија со 19 новозаразени

Четврток, 19 Август 2021

Падна и последниот бастион од короната на југот од државата - Богданци денеска регистрира 5 инфицирани од ковид-19, со што општинската карта на Македонија се пополни со комплетна покриеност со корона во сите региони од Македонија.

Денеска ИЈЗ јавува за 1.158 новозаразени од ковид-19 во земјата. Од тоа 13 новорегистрирани се во општина Гевгелија, 5-мина во општина Богданци и 1 новозаразен во Дојран.

Со последниот извештај на ИЈЗ, во регионот на надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгеија и Општа Болница Гевгелија во моментот се евидентирани 24 лица активни на ковид-19, (17 во Гевгелија, 5 во Богданци и 2 во Дојран).

Активните случаи во Македонија има 8.675 лица, а денеска освен 166 оздравени во државата се регистрирани и 19 смртни случаи.

Ваквиот корона галоп ги интензивираше посетите на граѓаните на вакциналните пунктови против ковид. Во Општа Болница Гевгелија бројот на вакцинирани веќе надмина 10.000 лица, а заедно со имунизацијата спроведена во масовните регионални центри во државата тој број е речиси 15.000 лица.Last modified on Четврток, 19 Август 2021 - 20:17

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.