Слободен влез за невакцинирани

Понеделник, 23 Август 2021

Карикатура на Н. Костовска e објавена на насловната страна од викенд-изданието на Слободен Печат број 2.334 (21-22 август, 2021). Истата предизвика бура од реакции на социјалните мрежи, а менаџментот на весникот „Слободен ечат“ одлучи да ја награди за нејзиното дело токму заради бескомпромисниот став, провокативноста на идејата, за јасната, пред сè хумана порака и ангажман, изразени во „инкриминираната“ карикатура.

Понатаму од „СП“ објаснуваат:
„Смислата за хумор е една од темелните особини на човекот, а хуморот е средство со кое карикатурата ја постигнува својата цел? Или дека смислата на карикатурата, по дефиниција, е да ги исмева човечките слабости и маани? Како на ботовите да им се објасни дека главни карактеристики на ова уметничко-новинарско изразување се претерувањето, изобличувањето, исмевањето… како форми на лична, авторска реакција на општествените појави, настани и личности?

Тешко, поточно никако. Се вели дека за припростите карикатурата е навреда и затоа тие реагираат жолчно, бучно и агресивно. Интелигентните сосема поинаку ги гледаат и ги читаат пораките од овој новинарски жанр во исчезнување“ напишаа од „Слободен печат“ со најавата за награденото дело на Натаа Костовска.

Читателите прашуваат - по што се разликуваат критизерите кај нас од оние што упаднаа во редакцијата на „Шарли Ебдо“ во Париз.
Last modified on Понеделник, 23 Август 2021 - 16:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.