Слободен влез за невакцинирани

Понеделник, 23 Август 2021

Карикатура на Н. Костовска e објавена на насловната страна од викенд-изданието на Слободен Печат број 2.334 (21-22 август, 2021). Истата предизвика бура од реакции на социјалните мрежи, а менаџментот на весникот „Слободен ечат“ одлучи да ја награди за нејзиното дело токму заради бескомпромисниот став, провокативноста на идејата, за јасната, пред сè хумана порака и ангажман, изразени во „инкриминираната“ карикатура.

Понатаму од „СП“ објаснуваат:
„Смислата за хумор е една од темелните особини на човекот, а хуморот е средство со кое карикатурата ја постигнува својата цел? Или дека смислата на карикатурата, по дефиниција, е да ги исмева човечките слабости и маани? Како на ботовите да им се објасни дека главни карактеристики на ова уметничко-новинарско изразување се претерувањето, изобличувањето, исмевањето… како форми на лична, авторска реакција на општествените појави, настани и личности?

Тешко, поточно никако. Се вели дека за припростите карикатурата е навреда и затоа тие реагираат жолчно, бучно и агресивно. Интелигентните сосема поинаку ги гледаат и ги читаат пораките од овој новинарски жанр во исчезнување“ напишаа од „Слободен печат“ со најавата за награденото дело на Натаа Костовска.

Читателите прашуваат - по што се разликуваат критизерите кај нас од оние што упаднаа во редакцијата на „Шарли Ебдо“ во Париз.
Last modified on Понеделник, 23 Август 2021 - 16:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.