Почина Милан Лaне Гутовиќ, легендарниот српскиот актер

Среда, 25 Август 2021

Актерот Милан Лaнe Гутовиќ почина на 75 -годишна возраст, по борба со злобна болест, на Воeно-Mедицинската Академија во Белград каде што бил хоспитализиран.

Пред 12 дена, 13.08.2021 вечерта, веста дека актерот итно бил примен на Воено-медицинската академија одекна како бомба во домашните медиуми, во Србија. Во тоа време, кратко се сомневаше дека актерот е позитивен на корона вирусот, но резултатите од тестот го покажаа спротивното.

Наводно, Гутовиќ се чувствувал лошо неколку дена и таа недела веќе бил на преглед во оваа клиника, но поради други големи здравствени проблеми.
Неколку дена подоцна, 19.08. медиумите беа преплавени со вести дека состојбата на актерот се влошила и дека е поврзан со респиратор.

Гутовиќ потоа бил поврзан со респиратор, а до тоа утро бил во стабилна состојба и примал кислород преку специјална направа.

Неговата состојба беше критична во последните денови, а денес ја загуби битката со кратка, но злобна болест. Според медиумите, актерот боледувал од рак на белите дробови.

Гутовиќ ќе биде погребан во сабота во 12 часот на локалните гробишта Кумодрас.

Според медиумите, во текот на животот, актерот изразил желба да не биде погребан во Алејата на великаните, или во Алејата на заслужните граѓани.

- „Погребот ќе се одржи во сабота на гробиштата Кумодрач, каде што исто така се одмараат неговите родители - вели синот на Лане. - Нема да има комеморација, тоа беше негова желба. Семејството нема да дава изјави за медиумите.

На прашањето дали семејството ќе се согласи, доколку официјалните лица на Р.Србија предлагаат Лане Гутовиќ да се одмори во Алејата на заслужните граѓани, Спасоје ни рече дека ќе ја исполни желбата на актерот да биде погребан во Кумодрач.

Една сцена од легендарниот негов лик Сретко Шојиќ, корумпиран јавен функционер, некултурен и без емпатија кон луѓето, нешто што го јаде општеството одвнатре.

Лане уште одамна се прости од нас со оваа сјајна актерска глума: Од својот колега денеска на социјалните мрежи се простува со последни пораки голем број негови колеги:

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.