Топ Новости

Почина Милан Лaне Гутовиќ, легендарниот српскиот актер

Среда, 25 Август 2021

Актерот Милан Лaнe Гутовиќ почина на 75 -годишна возраст, по борба со злобна болест, на Воeно-Mедицинската Академија во Белград каде што бил хоспитализиран.

Пред 12 дена, 13.08.2021 вечерта, веста дека актерот итно бил примен на Воено-медицинската академија одекна како бомба во домашните медиуми, во Србија. Во тоа време, кратко се сомневаше дека актерот е позитивен на корона вирусот, но резултатите од тестот го покажаа спротивното.

Наводно, Гутовиќ се чувствувал лошо неколку дена и таа недела веќе бил на преглед во оваа клиника, но поради други големи здравствени проблеми.
Неколку дена подоцна, 19.08. медиумите беа преплавени со вести дека состојбата на актерот се влошила и дека е поврзан со респиратор.

Гутовиќ потоа бил поврзан со респиратор, а до тоа утро бил во стабилна состојба и примал кислород преку специјална направа.

Неговата состојба беше критична во последните денови, а денес ја загуби битката со кратка, но злобна болест. Според медиумите, актерот боледувал од рак на белите дробови.

Гутовиќ ќе биде погребан во сабота во 12 часот на локалните гробишта Кумодрас.

Според медиумите, во текот на животот, актерот изразил желба да не биде погребан во Алејата на великаните, или во Алејата на заслужните граѓани.

- „Погребот ќе се одржи во сабота на гробиштата Кумодрач, каде што исто така се одмараат неговите родители - вели синот на Лане. - Нема да има комеморација, тоа беше негова желба. Семејството нема да дава изјави за медиумите.

На прашањето дали семејството ќе се согласи, доколку официјалните лица на Р.Србија предлагаат Лане Гутовиќ да се одмори во Алејата на заслужните граѓани, Спасоје ни рече дека ќе ја исполни желбата на актерот да биде погребан во Кумодрач.

Една сцена од легендарниот негов лик Сретко Шојиќ, корумпиран јавен функционер, некултурен и без емпатија кон луѓето, нешто што го јаде општеството одвнатре.

Лане уште одамна се прости од нас со оваа сјајна актерска глума: Од својот колега денеска на социјалните мрежи се простува со последни пораки голем број негови колеги:

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.