Топ Новости

АББА: Нов албум после 40 годишна пауза

Петок, 03 Септември 2021

Музичкото патување на шведската група АБА продолжува.
Минаа 40 години откако членовите на култниот шведски бенд АББА беа во студио. На петти ноември излегува нивниот нов албум „Voyage“. Тој содржи десет нови песни, а се најавуваат и концерти.

Крај на паузата
Минаа 40 години откако Бјорн Улвеус, Бени Андерсон, Агнета Фелтског и Ани-Фрид Лингстад беа заедно во студио. На петти ноември излегува нивниот нов албум „Патување“- „Voyage“. Содржи десет нови песни, од кои две веќе можат да се слушнат. Следната пролет, шведската четворка ќе настапи во Лондон како холограмска проекција. За таа цел, облекоа специјални одела.

Победа на Евровизија 1974
Приказната за успехот на АББА започна со песната Ватерло на Песната на Евровизија во Брајтон во 1974 година. Се проценува дека бендот досега продал повеќе од 380 милиони плочи.

Првичниот неуспех
Една година пред првото учество на Евровизија, АББА не успеа да мине во Шведска на предизборот со песната „Ринг Ринг“. Дотолку поголема беше радоста следната година. „Ватерло“ ја напиша Бени Андерсон (на сликата лево). Уследија бројни други хитови кои и денес се слушаат на радио, вклучително и „Dancing Queen", „Money, Money, Money", „Super Trouper" и „The Winner Takes it All".

Светска слава
Во 1977 АББА тргна на светска турнеја со концерти во Европа и Австралија. Истата година „ABBA - The Movie“ исто така ја прослави светската премиера во Австралија. Групата подоцна настапуваше и во добротворни цели, на пример на Генералното собрание на ОН во Њујорк во 1979 (на фотографијата). Приходите од песната „Chiquitita" која беше изведена таму до денес оди на сметката на УНИЦЕФ.

На пауза од 1982
Она што започна така хармонично во 70-те, пукна на почетокот на 1980-те. Фрида и Бени се разведоа, а во 1982 групата се раздели или, како што тогаш беше соопштено од бендот- направи „пауза“. Пауза која, на радост на фановите, сега конечно завршува.

Продуктивни и покрај паузата
Додека Агнета и Фрида продолжија со своите поединечни, сампостојни кариери започнати уште пред бендот, Бени и Бјорн продолжија да работат заедно: го напишаа успешниот мјузикл „Мама Миа!“ по кој беше снимен и филм.

Музеј во Стокхолм
Не постојат многу бендови кои имаат свој музеј. Во Стокхолм, со интерактивна изложба, во 2013 беше отворен „АББА- Музејот“. Таму уште тогаш можеа да се видат 3Д холограмите кои наскоро ќе тргнат на турнеја како „АББАтари“.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.