Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Ѓоковиќ на US Open - испишува историја - Зверев призна дека е GOAT

Сабота, 11 Септември 2021

Последниот меѓународен грен слем годинава, УС Опен завршува утре со финалните мечеви. Во машка конкуренција за трофејот ќе се борат Новак Ѓоковиќ и Данил Медведев.

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ одигра маратонски меч против Германецот, Александер Зверев што траеше 3 часа и 38 минути, а победа забележа Србинот со 3-2 по сетови 4-6, 6-2, 6-4, 4-6 и 6-2.

Со тоа Ѓоковиќ се избори за своето 31-во Грен-слем финале со што го израмни рекордот на Роџер Федерер.

Зверев после денешниот меч призна дека Ѓоковиќ ќе го земе сезонскиот рекорд и трофејот на УС Опен, и призна „Ѓоковиќ е GOAT. Тој игра најдобар тенис“.

Ѓоковиќ после победата во полуфиналето вели дека е насочен кон победата на US Open.

Доколку Ѓоковиќ утревечер триумфира во финалето, ќе стигне до нови два рекори. Имено ако победи ќе стане првиот тенисер кој ги освоил сите четири Грен-слем турнири во една календарска година по Род Лејвер на кој тоа му успеа во 1969 година, а ако ја освои својата 21-ва титула ќе ги надмине на вечната листа и големите ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Машкото финале на програмата е утревечер од 22 часот.

 

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.