Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Овации за Ноле на УС Опен, солзи од Ноле за изгубениот календарски грен слем

Понеделник, 13 Септември 2021

На минус два во сетови публиката навива за разбудениот Новак Ѓоковиќ на US Open со добиениот четврти гем едно по друго во третиот сет.
Заради поддршката од публиката која му аплаудираше на нозе тој се заблагодари на паузата со поздрав од срце и солзи во очите. И тој е човек од крв и месо.
Сепак, одличната игра на рускиот тенисер Медведев го однесе до победа со 3:0 во сетови (4:6,4:6,4:6). Русинот е единствениот тенисер кој го победил Ѓоковиќ на турнир во 2021 година. Ниеден друг.
Толку очекуваниот календарски Грен слем не отиде во рацете на Новак Ѓоковиќ. Тој се почувствува несигурно со загубата на првиот негов сервис, и Медведев продолжи да ги ниже гемовите и сетовите до победа од 0:3.

На церемонијата на доделувањето на наградите Мeдведев за Новак го изјави следново: „Ти си за мене најдобар играч на тенис на сите времиња“.
Исто така се заблагодари на публиката на која и' забележа дека навиваше повеќе за Новак.

Тешко беше да се биде Новак денеска кога требаше да се обрати на публиката. Додека тој ги прибираше емоциите публиката во Њујорк со овации, аплаузи и на нозе го поздравија со пораката „најдобар на сите времиња“. Ноле повторно ги наполни очите со солзи. Ноле се заблагодари на публиката на УС Опен во Њујорк која го допрела за срцето со поддршката, им кажа дека ги сака и дека ќе се видат повторно наскоро. Меѓу публиката имаше и филмски ѕвезди кои навиваа за српскиот тенисер и светски рекет број 1. Заедно на трибините беа Бред Пит и Бредли Купер. Трката по трофеи продолжува во 2022.
Last modified on Понеделник, 13 Септември 2021 - 01:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.