Топ Новости

„Cry Macho“ - нов вестерн филм на Клинт Иствуд

Петок, 17 Септември 2021

Холивудската актерска легенда го сними својот најнов вестерн филм во кој јава коњ на 91 година. Освен како главен лик во филмот тој стои и зад режисерскиот потпис на филмот „Cry Macho“.

Легендарната холивудска sвезда никогаш не бил заинтересиран за пензија, па во филмот, кој ќе излезе денеска, тој глуми поранешен шампион во родео, кој ја прифаќа својата последна работа.

Мајк Мило (Иствуд) треба да патува во Мексико и да го најде и врати Рафа, синот на неговиот поранешен шеф, и да го научи да јава.

- „Тој филм требаше да се сними пред 40 години“, рече Иствуд во најавата.

- „Премногу сум млад за улогата, можевме да го ангажираме Роберт Мичам и јас ќе го режирав“, раскажува што му рекол на тогашниот продуцент.

Филмот не изгледа како да се снимал во тоа време, па Иствуд одлучил самостојно да ја преземе улогата четири децении подоцна, на радост на продуцентот и долгогодишен соработник Тим Мур.

- „Секој сака да го гледа Клинт како каубој, во седло“, рече Мур. „Тој не беше на коњот на бескомпромисноста“, додаде тој, мислејќи на филмот оскаровец во 1992 година. „Првиот ден кога го снимивме на коњ на снимањето, екипата беше воодушевена. Тоа беше посебен момент“.

Иствуд, повеќекратен добитник на Оскар, се здоби со светска слава како актер во вестерн шпагети филмовитекако „За грст долари“ и „Добар, лош и зол“.

Иако објавил дека се пензионира како актер по Гран Торино во 2008 година, ова е негов трет пат откако се враќа пред камера.

„Cry Macho“ ќе започне вечерва да се прикажува во кината и на HBO Max платформата во исто време. Објавените клипови покажуваат дека Мајк и Рафо, и покрај големата разлика во годините, ќе се приближат на опасното патување назад во Тексас.

„Порано си бил силен, мачо“, му вели Рафо, игран од Мексиканецот Едуардо Минет. „Порано бев многу работи“, одговара Мајк.

Режисерската визија на Клинт Иствуд во создадените дела, со поглед зад камерата и новиот „CRY MACHO“

 

Last modified on Петок, 17 Септември 2021 - 22:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.