Топ Новости

„Деспасито“ со 7,5 милјарди прегледи рекордер на YouTube

Сабота, 02 Октомври 2021

Најгледаното видео на сите времиња, „Despacito“, продолжува да бележи нови првенци во прегледите на YouTube.
Песната „Despacito“ наскоро ќе има повеќе прегледи на YouTube отколку жители во светот. Имено, песната за четири години од своето лансирање на YouTube платформата собра повеќе од седум милијарди и петстотини милиони прегледи, а вкупниот број на жители во светот се проценува на седум милијарди и деветстотини милиони луѓе.

Пејачите Луис Фонси и Деди Јанке ја објавија песната „Despacito“ во 2017 година, па таа стана планетарен хит таа година. Сепак, атрактивноста на песната и нејзината популарност продолжи и годините потоа.
Песната отпеана на шпански јазик за само шест недели по лансирањето на платформата YouTube достигна рекордни шест милијарди прегледи. Во својот врв на слушаност и гледаност, „Despacito“ доби 25,7 милиони прегледи за еден ден. Со текот на времето тој рекорд се подобри и достигна во просек 2,8 милиони дневни прегледи.

„Деспасито“ на шпански значи „полека“, но се чини дека Фонси и Јанке брзо заработија многу благодарение на најголемиот хит во кариерата.
Луис Фонси, кој својата кариера ја изгради на романтични балади, имаше пауза во кариерата две години пред објавувањето на синглот. Одличното враќање со „Despacito“ му донесе популарност што не можеше ниту да ја замисли. Конечно, тој е пејачот кого секој жител на планетата го слушнал и видел барем еднаш на YouTube. Е тоа е светска слава.Last modified on Сабота, 02 Октомври 2021 - 23:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.