14 години од последното ѕвездено небо на Тоше

Вторник, 05 Октомври 2021

Пред точно 14 години, на 5 октомври 2007, нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески на Градскиот стадион во Скопје, пред повеќе од 40.000 посетители, го одржа својот последен концерт. По само 11 дена тој трагично го загуби својот живот кај Нова Градишка во Република Хрватска.

Концертот беше хуманитарен и се одржа со поддршка на УСАИД. Парите од билетите, кои чинеа 200 денари, се искористија за петгодишниот проект за основно образование финансиран од фондацијата. Со нив беа реновирани околу 100 училишта во Македонија.

Ѕвезденото небо за Тоше, додека ги пееше најголемите хитови, го направија 40,000 посетители на тогашниот „Градски стадион“, денес преименуван во Арена „Тоше проески“ и запаметено остана неговото барање „Сликајте ме со ѕвезденото небо”.

- „Никогаш нека не се изгасне ѕвезденото небо! Ова не се опишува“, рече тогаш Тоше.

Концертот се случи само 11 дена пред кобната за Тоше сообраќајна несреќа, на 16 октомври на автопатот кај Нова Градишка (Хрватска). Во чест на македонскиот легендарен пејач Управниот одбор на Меѓународната фондација „Тоше Проески“ – Крушево, кон крајот на септември 2009 година, одлучил хуманитарен меѓународен концерт под наслов „Те сакаме сите Тоше“ традиционално да се одржува на денот на неговиот роденден, 25 јануари..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.