Топ Новости

„Недела на млади“ со активистите на Црвен Крст Гевгелија

Четврток, 07 Октомври 2021

Клубот на млади при Општинската организација на Црвен крст Гевгелија
традиционално ја одбележува „Неделата на млади“ во периодот од 1 до 7
октомври. Годинава волонтерите на гевгелискиот ЦК со нови содржини ја збогатија „Неделата на млади“, одбележувајќи ја со неколку интересни активности, пред се неодминливите хуманитарни и едукативни акции на младите волонтери на Црвениот Крст од Гевгелија, но и новини во своето претставување пред нашата заедница, како гостување на радио, статија на локален веб портал, цртање на графити и други активности.

Нашиот интерес е да ви ги претстаиме размислувањата и мотивите на младите волонтери од „Клубот на млсди“ на Црвениот Крст од Гевгелија.

GevgelijaNET: Што претставува волонтерство во Црвен Крст?
- „Според мене волонтерството во Црвен Крст претставува искористување на
слободното време во добротворни цели, ни' помага да се изградиме во
личности кои се постојано спремни да пружат помош таму каде што е таа е потребна“, истакна Надица, волонтер од Клубот на млади при ООЦК Гевгелија.

GevgelijaNET: Какви активности реализира Клубот на млади при ОО на ЦК Гевгелија?
- „Во нашиот клуб имаме најразлични активности, од помагање на стари и
изнемоштени лица, активности во дневните центри за лица со посебни потреби во Гевгелија, хуманитарни и здравствени акции, но и организирање на маратони, филмски вечери и безброј други активности, некои од нив и во сферите на неформалните дружења, како дел од остварувањето на социјална кохезија на младите сили на ЦК и младите од нашата заедница“ одговараат гевгелиските волонтери.

GevgelijaNET: Како изгледа денот на еден волонтер?
- „Денот на еден волонтер е прилично забавен бидејки е исполнет со
активности. Понекогаш знае и да те исполни со замор, но, на крајот од денот помислата дека си помогнал некому те исполнува и го засенува целиот замор“, оценува Ивона, исто така волонтер од Клубот на млади.

GevgelijaNET: Поводот за нашиот разговор е заокружување на „Неделата на млади“. Што тоа претставува?
- „Неделата на млади претставува традиционална календарска активност која
ни' дава можност да го промовираме младинскиот активизам, да изразиме
благодарност за досега сработените акции и се разбира да го прошириме
нашето мало, а големо хумано семејство со нашето мото „НАШАТА
ПРИКАЗНА ПРОДОЛЖУВА СО ТЕБЕ“ - дополнуваат младите од ЦК Гевгелија.

GevgelijaNET: За оние што ќе ги заинтригира нашиот разговор и побуди интерес за волонтерство, одговорете ни' Како може некој да стане волонтер во Црвен Крст Гевгелија?
- „За да се стане волонтер во Црвен Крст Гевгелија доволно е да се има желба и секако можност да се одвои од сопственото време за да се помогне некому“.

Желба и време, а ние би додале и отворено срце кон луѓето, и на оние на кои им треба помош, и на оние на кои им треба едукација како да си ги олеснат тегобите во животот, и на оние кои сакат да помогнат во сето тоа. Ете толку е потребно за да бидете горд и секаде со насмевка дочекан доброволец на Црвен Крст Гевгелија.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.