Топ Новости

Наврнати 100 литри дожд на 1m2 во Гевгелија

Вторник, 12 Октомври 2021

Влажниот воздушен бран во Гевгелија донесе врнежи кои траеја речиси непрекинато цели пет денови, од изминатиот четврток (7.10.2021 г.) до вчера (11.10.2021), а зад себе оставија воден талог од 100 литри дожд на 1 метар квадратен.
Ова се податоци од Метеоролошката станица во Гевгелија. Таму денеска е измерена воздушна активност од 12 до 13 метри во секунда, што значи налети на ветер со брзина од 40-50 километри во секунда.

Дежурниот метеоролог Томе Узунов вели дека се' уште има услови за дожд. Надворешниот притисок е низок, а тоа создава надежи дека облаците лесно ќе се придвижат со ветерот и ќе го истурат својот воден товар.

Инаку, во својата работна кариера како стручен метеоролог Узунов вели дека природата деновиве како да ги изместила првилата. Правило е на низок воздушен притисок да се очекува дожд, а денеска ние имаме ветер, исто и изминатите врнежливи денови иако имаше висок атмосферски притисок заклучокот е дека времето требаше да биде ветровито, а не врнежливо.

Какво е такво е, наше си е времето над небесниот свод, само да успее да ја впие земјата влагата, а ветрот да не засили со моќ да нанесува штети. Максималната дневна температура денеска ќе достигне до 15-от степен од целзиусовата скала.Last modified on Вторник, 12 Октомври 2021 - 11:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.