Пациенти со донирани органи изразија благодарност до донорите и докторите

Среда, 13 Октомври 2021

Се' започна од големата хумана и надчовечка одлука на семејството Диневи од Стар Дојран и починатата Емилија Динева - првиот дарител на срце во Македонија. Со тоа се овозможи изведување на првата историска трансплантација на срце во Македонија и оттогаш се изведоа уште шест успешни операции на пресадување срце, но и неколку десетици други за пресадување на бубрези, црн дроб, коскена срцевина и друг органски материјал.

Денеска по прес конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче, се обратија неколку пациенти - приматели на донирани органи.

Тие упатија голема благодарност до донаторите, но и персоналот кои ги воделе овие операции.

- „Голема благодарност до професорот Сашко Јовев и надежта негова дека може да биде се подобро кога ќе се најде донор. Сакам да истакнам дека сум многу благодарен на донаторите Диневи кои ми овозможија убав и нов живот, исто така и на проф. Јовев кој ја заврши својата работа успешно и целиот негов персонал, тимот кој беше присутен на оваа операција. Се чувствувам многу добро“, истакна пациентот на кој му беше извршена првата операција на пресадување на срце од починат донор, а тоа беше дојранчанката Емилија Динева.

Во продолжение слушнете ги и останатите пациенти:

Last modified on Среда, 13 Октомври 2021 - 23:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.