Пациенти со донирани органи изразија благодарност до донорите и докторите

Среда, 13 Октомври 2021

Се' започна од големата хумана и надчовечка одлука на семејството Диневи од Стар Дојран и починатата Емилија Динева - првиот дарител на срце во Македонија. Со тоа се овозможи изведување на првата историска трансплантација на срце во Македонија и оттогаш се изведоа уште шест успешни операции на пресадување срце, но и неколку десетици други за пресадување на бубрези, црн дроб, коскена срцевина и друг органски материјал.

Денеска по прес конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче, се обратија неколку пациенти - приматели на донирани органи.

Тие упатија голема благодарност до донаторите, но и персоналот кои ги воделе овие операции.

- „Голема благодарност до професорот Сашко Јовев и надежта негова дека може да биде се подобро кога ќе се најде донор. Сакам да истакнам дека сум многу благодарен на донаторите Диневи кои ми овозможија убав и нов живот, исто така и на проф. Јовев кој ја заврши својата работа успешно и целиот негов персонал, тимот кој беше присутен на оваа операција. Се чувствувам многу добро“, истакна пациентот на кој му беше извршена првата операција на пресадување на срце од починат донор, а тоа беше дојранчанката Емилија Динева.

Во продолжение слушнете ги и останатите пациенти:

Last modified on Среда, 13 Октомври 2021 - 23:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.