Топ Новости

Во Гевгелија регистрирана 80-та ковид жртва

Четврток, 14 Октомври 2021

Министерството за здравство со последниот извештај за корона состојбата во државата јавува за 13 ковид жртви во изминатото деноноќие. Од починатите ковид пациенти едно лице е жител на општина Гевгелија. Овој податок доаѓа како дополнување на извештајот на МЗ со доставена евиденција од „Мој Термин“ од болниците во државата, за периодот од 06.09. до 28.09.2021, во кои се известува за задоцнета пријава на 5 починати лица во државата, од кои 3 во Скопје и по еден случај на смртни ковид случаи во Гевгелија и Битола. Пациентите биле на возраст од 67 до 94 години.

Овој податок ја наполни 80-ката за Гевгелија - толку смртни случаи се евидентирани во општината од почетокот на пандемијата па до сега.

Инаку, во налетот на четвртиот корона бран во Гевгелија кој започна со првиот јулски случај па до денеска, ова е осмата регистрирана ковид жртва кај нас на југот. Иако стручњаците велат дека делта сојот на короната ги „погодува“ младите возрасни групи од 12 до 19 години кои се невакцинирани, очигледно е дека тешките, па дури и смртните последици паѓаат кај повозрасните членови на семејството кои се во допир со ковид заразено лице од семејството, или блиските лица со кои контактира.

Денешната ковид слика на југот е со следната диспозиција:
Гевгелија во моментот има 63 ковид заразени и активни лица;
- Богданци во моментот е со 17 активни случаи на ковид-19;
- Дојран бележи само 1 ковид заразено лице и успешно опстојува без ширење на епидемиологијата веќе 12 денови.

Во државата бројот на ковид-19 активните изнесува 6.602 лица во моментот..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.