Во Гевгелија регистрирана 80-та ковид жртва

Четврток, 14 Октомври 2021

Министерството за здравство со последниот извештај за корона состојбата во државата јавува за 13 ковид жртви во изминатото деноноќие. Од починатите ковид пациенти едно лице е жител на општина Гевгелија. Овој податок доаѓа како дополнување на извештајот на МЗ со доставена евиденција од „Мој Термин“ од болниците во државата, за периодот од 06.09. до 28.09.2021, во кои се известува за задоцнета пријава на 5 починати лица во државата, од кои 3 во Скопје и по еден случај на смртни ковид случаи во Гевгелија и Битола. Пациентите биле на возраст од 67 до 94 години.

Овој податок ја наполни 80-ката за Гевгелија - толку смртни случаи се евидентирани во општината од почетокот на пандемијата па до сега.

Инаку, во налетот на четвртиот корона бран во Гевгелија кој започна со првиот јулски случај па до денеска, ова е осмата регистрирана ковид жртва кај нас на југот. Иако стручњаците велат дека делта сојот на короната ги „погодува“ младите возрасни групи од 12 до 19 години кои се невакцинирани, очигледно е дека тешките, па дури и смртните последици паѓаат кај повозрасните членови на семејството кои се во допир со ковид заразено лице од семејството, или блиските лица со кои контактира.

Денешната ковид слика на југот е со следната диспозиција:
Гевгелија во моментот има 63 ковид заразени и активни лица;
- Богданци во моментот е со 17 активни случаи на ковид-19;
- Дојран бележи само 1 ковид заразено лице и успешно опстојува без ширење на епидемиологијата веќе 12 денови.

Во државата бројот на ковид-19 активните изнесува 6.602 лица во моментот..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.