Топ Новости

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Петок, 15 Октомври 2021

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот парк „Дрен“ што ќе се протега низ територијата на општините Демир Капија и Гевгелија, веќе доби Одобрение за градба кое го зидаде Општина Гевгелија.
Напоредно со одобрението за градба турската компанија веќе ги исплати и комуналните надоместоци за градбата, а средствата се слеваат на контото на општинскиот буџет.

Во рамките на проектот „Ветерен парк Дрен“ е предвидена изградба на десет ветерници на територијата на двете општини. Теренот е ридест, со надморска височина од 246 до 736 метри. Половината од Ветерниот парк, односно 5 ветерници се наоѓаат на територијата на Општина Гевгелија, во непосредна близина на Миравци.

Искористувањето на ветерот, како алтернативен извор на енергија, претставува најисплатлива, најбрза за имплементација и најсовремена енергетска технологија, што нуди брзо и долгорочно елиминирање на штетните емисии во околната средина. Проектот за изградба на Ветерен парк „Дрен“ ќе даде придонес за зголемување на учеството на обновливите извори на енергија во вкупното производство на електрична енергија. Со проектот се предвидува поставување на инсталации за искористување на силата на ветерот, заради производство на енергија, таканаречени фарми на ветер.

Проектот „Изградба на ветерен парк во Миравци“ е на приоритетната листа на поддржани проекти утврдена од Владата на Република Северна Македонија за изградба на енергетски систени со обновливи извори на енергија. Со грант средства од 2,4 милиони евра за изработка на проектни елаборати се овозможи пристап до ефтини кредитни линии за изградба на енергетски објекти во нашата земја и тоа во вредност од 80,5 милиони евра, сите преку Германската банка за развој „KFW Bank“.

 

Last modified on Петок, 15 Октомври 2021 - 12:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.