Топ Новости

Вилијам Шaтнер се расплака – Земјата е животот, а Вселената е смртта

Петок, 15 Октомври 2021

Актерската ѕвезда од „Ѕвездени Патеки“, 90 годиниот Вилијам Шатнер го оствари летот на „Blue Shepard“ на 13 октомври и со тоа стана најстариот човек кој отишол во вселената. А, веднаш по летот – се расплака.

Слетувањето на 90-годишниот Вилијам Шaтнер беше пречекан од Џеф Безос со шише шампањско, но беше толку обземен со силни емоции што единтвено успеа да го сподели неверојатното искуство кое тој го опиша како „смрт“.

Актерот кој со декади го глумеше Капетан Џејмс Т. Кирк во „Ѕвездени Патеки“, и е всушност пасиониран истражувач на вселенски и екстратерестријални приказни во својот серијал „Unexplained“, делува дека ја достигна својата мисија во живот.

Шатнер беше еден од членовите на екипажот во ракетата „New Shepard“ на „Blue Origin“ на Џеф Безос, која полета во 10:49 наутро во по источно време, леташе 100 илјади метри над Земјата и по 11 минутен лет се врати на наше тло.
Патниците искусиле неколку минути безтежинска состојба и ја имале ексклузивната можност да го погледнат закривениот раб на Земјата пред да се упатат назад, а искуството го обзема Шатнер со емоции кои ги сподели со Џеф Безос низ солзи.

„Ова што ми го овозможи е најсуштинско искуство. Јас сум толку преплавен со емоции за ова што сега се случи. Неверојатно е.

Шетнер раскажува сиот обземен од убавината на Земјата и преминот кон темнината во Вселената, за која вели дека е како поглед во смртта: „Дали тоа е како изгледа смртта? Тоа беше толку занесно“- раскажува Шатнер.

Во еден момент од раскажувањето Шатнер се тргнува на страна и ги брише солзите од своето лице:
- „Тоа е толку многу поголемо од мене и животот. Нема никаква врска со малите зелени човечиња… Има со големината и од брзината и од одеднашноста на животот и смртта“

Екипажот покрај Шатнер се состоеше од поранешниот инженер на НАСА Крис Бошуизен, претприемачот за здравство Глен де Врис и потпретседателот на мисијата и операцијата на летот, Одри Пауерс.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.