Топ Новости

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Сабота, 16 Октомври 2021

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за локалните избори 2021, согласно Изборниот законик со гласање се изјаснуваа старите, изнемоштени и болни лица, лицата во изолација од ковид и лицата во Казнено-поправните установи.

Саботниот гласачки ден во општина Гевгелија, со остварување на своето гласачко право го искористија 156 болни од вкупно пријавените 160 болни во ОИК, според потврда издадена од матичен лекар за нивната здравствена состојба. Болните ги посетија членови на Избирачките одбори од Избирачките места каде тие согласно распоредот во Избирачкиот список за општина Гевгелија, припаѓаат. Според законот, се посетуваат само еднаш во домот со се' гласачкиот материјал. Четворица од пријавените не биле затекнати дома поради посета на здравствена установа. Избирачките одбори после остварената посета немаат обвска повторно да се вратат кај лицата кои не ги затекнале дома.

Од пријавените двајца граѓани кои се во изолација поради дијагноза Ковид-19 гласале и двајцата. Нив ги посетил посебен избирачки одбор опремен со заштитна облека.

Во Казнената Установа „Затор“ Гевгелија денеска процесот на гласање траеше од 07 до 19 часот и на истиот доброволно пристапија 37 затвореници кои го искористија своето гласачко право, од вкупно 44 затвореника кои се наоѓаат во Избирачкиот список за општина Гевгелија, а се на издржување на казна во оваа Казнено-поправна установа.

Се' на се', во текот на денешниот гласачки ден своето гласачко право го искористија 195 граѓани, од вкупно 19.076 запишани во единствениот избирачки список за општина Гевгелија. Тоа значи дека денеска се изјасниле 1,02% од гласачкото тело во Општината..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.