Топ Новости

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Недела, 17 Октомври 2021

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот од државата.

Во Гевгелија излезноста на гласачите до 11 часот изнесува 13,53% од електоратот кој брои 19.076 граѓани. Заедно со вчерашното гласање на болните, изолираните од ковид и затворениците кое изнесуваше 1,02%, до сега излезноста изнесува 14,,55% од граѓаните со право на глас во Општината 

Во Богданци излезноста изнесува 13,47% од 6.633 граѓани со право на глас.
Во Дојран излезноста е најголема и изнесува 16,42% граѓани од вкупно 2.677 запишани во единствениот избирачки список.

Излезноста во државата изнесува 10%.

Се гласа со идентификација на отпечаток од прст. Во текот на гласањето кај дел од Избирачките места во повеќе општини во државата се јавија проблеми во функционирањето на отчитувачите на отисок од прст, поврзани со дата базата на МВР. Така што од ДИК дозволија и гласање на традиционалниот начин со отпечаток на прст на Избирачкиот список на места каде апаратите за фингер принт „затаија“ во својата работа.Last modified on Недела, 17 Октомври 2021 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.