Топ Новости

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Недела, 17 Октомври 2021

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната регулатива во државата. Изборниот законик вели дека регуларни се изборите во кои ќе излезат да гласат 33,33% од граѓаните запишани во единствениот избирачки список.
Во Гевгелија од 19.076 граѓани со право на глас, до 15 часот своето гласачко право го оствариле 7.652 граѓани, што е 40,11% од граѓаните запишани во избирачкиот список.

Изборниот процес е законски и регуларен и тоа е една придобивка на одзивот на гевгеличани на Локалните изори 2021.

Вториот момент на гласачка одговорност е можноста изборниот процес за избор на градоначалник да заврши уште во првиот изборен круг ако еден од кандидатите добие мнозинство од гласачите.
За таков успех во првиот изборен круг потребно е еден од кандидатите за градоначалник да освоил 3.827 гласови. Со тоа изборниот процес ќе заврши и нема да има потреба од втор изборен круг.

Но, гласањето продолжува до 19 часот. Одзивот на гевгеличани ќе расте, а со тоа и цензусот на гласачко мнозинство за победа во првиот изборен круг.

Инаку, доколку овие два услова не се исполнети, а на Гевгелија и треба само вториот услов за избор на градоначалник во првиот изборен круг, тогаш се оди на втор изборен круг во кој пред гласачите ќе се соочат двајца кандидати кои освоиле најмногу гласови во однос на сите други кандидати. Вториот гласачки ден треба да се одржи на 31 октомври..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.