Топ Новости

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Недела, 17 Октомври 2021

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после затварањето на гласачките места ги прогласија Анго Ангов за општина Дојран, и Перо Костадинов за општина Валандово.

И двајцата беа градоначалници oд редовите на СДСМ во мандатниот период 20017-2021, а ја добија и довербата на граѓаните од своите општини да ја раководат општината за следниот четиригодишен мандат 2021-2025 година.

Според неофицијалните резултати кои ги објави ДИК со 100% прегледан изборен материјал од гласачките места изборната победа на југот е следна.
- Анго Ангов освои 53,21% од гласовите на своите граѓани во текот на денешниот гласачки ден;
- Перо Костадинов освои 57,73% одгласовите на граѓаните кои денеска излегоа на гласање во општина Валандово.
Со ова изборите во Дојран и Валандово завршија уште во првиот изборен круг.

Блиску до победа е и кандидатот на СДСМ за Богданци Блаже Шапов кој според се' уште нецелосните и неофицијални податоци на ДИК освои 48,63% од гласовите на избирачките во текот на денешниот гласачки ден.

Last modified on Понеделник, 18 Октомври 2021 - 03:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.