Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Понеделник, 18 Октомври 2021

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина кандидати за градоначалници во Гевгелија за Локалните избори 2021, Гевгелија ќе оди на втор круг гласање.

Мнозинство гласови и излезност на 1/3 од електоратот се законски услов кој треба да се исполни за да се оствари победа уште во првиот изборен круг. Во општина Гевгелија првиот гласачки ден, недела 17 октомври излезноста на граѓаните со право на глас изнесуваше 63,12% од електоратот кој брои 19.076 граѓани евидентирани во единствениот изборачки список. Законскиот цензус од 1/3 од гласачкото тело гевгеличани го достигнаат уште пред 15 часот.

Првиот услов, излезноста гевгеличани ја исполнија, но мнозинството доверба од гевгеличани не ја доби ниту еден од петтемина кандидати.

Најблиску до цензусот од 50% гласови + 1 се доближи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ - Андон Сарамандов кој освои 47,11% од гласовите на граѓаните кои гласа во неделата, а следниот е Сашо Поцков, кандидатот на СДСМ кој освои 34,69% од гласовите на граѓаните во првиот изборен ден.

Тие ќе имат уште еден гласачки дуел - втор изборен круг кој треба да се одржи после две недели, поточно на 31 октомври 2021.

Изборната трка заврши за кандидатот на ЛДП/ДОМ - Виктор Петков кој освои 7,76% од гласовите на граѓаните кои гласаа во неделата, за кандидатот на Интегра, Љупчо Кадиев кој освои 1,00% од гласовите и независниот кандидат Глигор Петков кој освои 3,92% од гласовите на граѓаните. Податоците се од ДИК, со 100% прегледани избирни материјали од сите 37 избирачки места во Општината.

Дуелот меѓу најголемите политички партии продолжува. ВМРО-ДПМНЕ ќе се бори за втора изборна доверба на локално ниво, а СДСМ и коалицијата за шестата изборна доверба од своите сограѓани за раководењето на локалната самоуправа, на општинско ниво.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

Благодарница за ТППЕ-Гевгелија од СДСМ и коалицијата во Советот

За Денот на пожарникарите 20 Мај, денеска претставници на советничката група на

Повеќе

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.