Топ Новости

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Понеделник, 18 Октомври 2021

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина кандидати за градоначалници во Гевгелија за Локалните избори 2021, Гевгелија ќе оди на втор круг гласање.

Мнозинство гласови и излезност на 1/3 од електоратот се законски услов кој треба да се исполни за да се оствари победа уште во првиот изборен круг. Во општина Гевгелија првиот гласачки ден, недела 17 октомври излезноста на граѓаните со право на глас изнесуваше 63,12% од електоратот кој брои 19.076 граѓани евидентирани во единствениот изборачки список. Законскиот цензус од 1/3 од гласачкото тело гевгеличани го достигнаат уште пред 15 часот.

Првиот услов, излезноста гевгеличани ја исполнија, но мнозинството доверба од гевгеличани не ја доби ниту еден од петтемина кандидати.

Најблиску до цензусот од 50% гласови + 1 се доближи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ - Андон Сарамандов кој освои 47,11% од гласовите на граѓаните кои гласа во неделата, а следниот е Сашо Поцков, кандидатот на СДСМ кој освои 34,69% од гласовите на граѓаните во првиот изборен ден.

Тие ќе имат уште еден гласачки дуел - втор изборен круг кој треба да се одржи после две недели, поточно на 31 октомври 2021.

Изборната трка заврши за кандидатот на ЛДП/ДОМ - Виктор Петков кој освои 7,76% од гласовите на граѓаните кои гласаа во неделата, за кандидатот на Интегра, Љупчо Кадиев кој освои 1,00% од гласовите и независниот кандидат Глигор Петков кој освои 3,92% од гласовите на граѓаните. Податоците се од ДИК, со 100% прегледани избирни материјали од сите 37 избирачки места во Општината.

Дуелот меѓу најголемите политички партии продолжува. ВМРО-ДПМНЕ ќе се бори за втора изборна доверба на локално ниво, а СДСМ и коалицијата за шестата изборна доверба од своите сограѓани за раководењето на локалната самоуправа, на општинско ниво.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.