Топ Новости

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Понеделник, 18 Октомври 2021

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја спроведува Црвениот крст на Македонија, но и Општинската организација на Црвениот крст за Гевгелија.
Ова е традиционална обврска и се одвива на глобално ниво по повод 17 октомври - Светскиот ден на борба против гладта. За таа цел, Општинската организација на Црвен крст Гевгелија традиционално секоја година се вклучува во глобалните акции посветени на справување со гладта, а оваа година кампањата е под мотото "Помислете и на нас".

Кампањата опфаќа собирни акции за храна и парични средства.
Сите заинтересирани физички и прави лица може да донираат средства за помош на ранливото население на следната:
Трансакциска сметка: 200 - 0000015557 - 75
Со дознака: „Донација по повод Недела на борба против гладта“.

Исто така, со вртење на мобилните телефонски броеви:
070/143-400
075/143-400 и
077/ 143-400
сите кои сакаат можат да донират по 100 денари на секој повик од овие броеви.
Собраните средства донирани во текот на кампањата ќе бидат наменети за обезбедување на храна за лица во социјален ризик.

- „Според статистичките податоци со кои располагаме, во Македонија годишно се фрлаат 5.000 тони храна. Со таа храна би можело да се прехранат 13.000 луѓе со по три оброка дневно или еден мал град во Македонија да се храни цела година“, изјави Маријана Лончар Велкова, претседател на ОПМ. Таа додаде дека заедно со Црвениот крст сакаат да ги поттикнат маркетите и производителите на храна да преземат мерки за навремено отстранување на храната што е пред истек на рокот за да може да им се додели на сиромашните луѓе.

Од ЦК на РСМ велат дека во текот на оваа еднонеделна кампања се прави спој на Светскиот ден на храната - 16 октомври и Светскиот ден на борба против гладта - 17 октомври како и хуманиот поттик на граѓаните да се вклучат и да помогнат некому кому и денеска храната му е потребна, а е недостапна секој ден.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.