Кампања по повод Недела на борба против гладта

Понеделник, 18 Октомври 2021

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја спроведува Црвениот крст на Македонија, но и Општинската организација на Црвениот крст за Гевгелија.
Ова е традиционална обврска и се одвива на глобално ниво по повод 17 октомври - Светскиот ден на борба против гладта. За таа цел, Општинската организација на Црвен крст Гевгелија традиционално секоја година се вклучува во глобалните акции посветени на справување со гладта, а оваа година кампањата е под мотото "Помислете и на нас".

Кампањата опфаќа собирни акции за храна и парични средства.
Сите заинтересирани физички и прави лица може да донираат средства за помош на ранливото население на следната:
Трансакциска сметка: 200 - 0000015557 - 75
Со дознака: „Донација по повод Недела на борба против гладта“.

Исто така, со вртење на мобилните телефонски броеви:
070/143-400
075/143-400 и
077/ 143-400
сите кои сакаат можат да донират по 100 денари на секој повик од овие броеви.
Собраните средства донирани во текот на кампањата ќе бидат наменети за обезбедување на храна за лица во социјален ризик.

- „Според статистичките податоци со кои располагаме, во Македонија годишно се фрлаат 5.000 тони храна. Со таа храна би можело да се прехранат 13.000 луѓе со по три оброка дневно или еден мал град во Македонија да се храни цела година“, изјави Маријана Лончар Велкова, претседател на ОПМ. Таа додаде дека заедно со Црвениот крст сакаат да ги поттикнат маркетите и производителите на храна да преземат мерки за навремено отстранување на храната што е пред истек на рокот за да може да им се додели на сиромашните луѓе.

Од ЦК на РСМ велат дека во текот на оваа еднонеделна кампања се прави спој на Светскиот ден на храната - 16 октомври и Светскиот ден на борба против гладта - 17 октомври како и хуманиот поттик на граѓаните да се вклучат и да помогнат некому кому и денеска храната му е потребна, а е недостапна секој ден.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

Благодарница за ТППЕ-Гевгелија од СДСМ и коалицијата во Советот

За Денот на пожарникарите 20 Мај, денеска претставници на советничката група на

Повеќе

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.